Китай затяга цензурата

12.11.2011 | 11:59
по статията работи:
Забраняват на медии да съобщават информации, които са получили от интернет или по мобилни телефони, без да имат потвърждение от първоизточника
Китай затяга цензурата

Пекин въведе нови правила за публикуване на информации в интернет, предаде "Асошиейтед прес". Те са били одобрени още миналия месец, но едва днес се появиха в китайски правителствен сайт. Правилата целят да предотвратят качването в интернет на важни съобщения или на твърдения, които могат да достигнат до широка аудитория. Според новите разпоредби на медиите се забранява да съобщават в интернет информации, преди да са ги проверили най-щателно.

Мярката е последен опит на авторитарното китайско правителство да затегне отново контрола върху информацията, който се разхлаби, когато китайците започнаха да използват социалните мрежи, за си съобщават новини, и така да заобиколят традиционната цензура.

Новите правила забраняват на репортери и на медии да съобщават информации, които са взели от интернет или са получили по мобилни телефони, без да имат потвърждение от първоизточника, пише БТА.

На лицата, които нарушат новите разпоредби, може да бъде забранено да работят в медиите за срок от пет години. Сериозните нарушения може да станат повод за повдигане на обвинения за извършено криминално деяние. Китайският медиен регулатор обяви, че правилата са необходими, за да се възвърне престижът на правителството и доверието в медиите, след поток от новини, основаващи се на неверни информации. Понятието "неверни информации" е евфемизъм, който се използва често в Китай, за да обозначи съобщения, чието разпространение властите по-скоро биха спрели.

"Тенденцията на непотвърдените информации върви нагоре и до известна степен това подкопа имиджа на правителството, наруши информационния ред, намали доверието в медиите и предизвика силен социален отговор", се казва в изявление на Държавно управление по въпросите на печата и издателствата - китайския регулаторен орган за печатните издания.

Много от новите китайски правила описват в общи черти нормалните процедури на работа в нюзрумите в другите общества. Правилата забраняват публикуването на подправени кадри и въвеждат ограничения при употребата на анонимни източници. Но в Китай, където медиите дълго време бяха поставени под строги ограничения, подобни разпоредби често пъти се използват за затягане на правителствения контрол над тях.

Социалните медии, например сайтовете за кратки съобщения от типа на Туитър, чийто китайски еквивалент се казва Вейбо, са сред малкото канали, където критични информации и мнения могат да циркулират и то доста бързо, преди властите да успеят да реагират. Така например кадри от катастрофата с китайския високоскоростен влак, в която през юли загинаха 40 души, първо се появиха в сайтовете за кратки съобщения. Някои от коментарите към тях критикуваха реакцията на властите на катастрофата.

Миналия уикенд представители на китайската комунистическа партия извикаха на разговор ръководителите на около 30 интернет, телекомуникационни и технологични компании. На срещата те са били призовани да развиват така наречената "култура на здравословен интернет". Според новите правила репортерите трябва да получат потвърждение на важни информации, които искат да публикуват, от най-малко два източника и трябва да се уверят, че всички факти са верни, а анализите и коментарите са безпристрастни.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...