През септември златните резерви на Китай нараснаха с 14,9 тона (или 480 000 тройунции) до 1708,5 тона, посочват в свое съобщение от компанията за търговия с валута и ценни метали Tavex. Това е ръст от 1% на месечна база, като така резервите от благородния мета на страната нарастват за трето поредно тримесечие с 1% след като през август Народната банка на Китай закупи 16,2 тона, а през юли – почти 19 тона.
Данните за последните три месеца идват на фона на последователно увеличаване на златните запаси през последните няколко години. Властите в страната спряха да публикуват данни за поддържаните количества в Народната банка на Китай след началото на кризата, през 2009 г., и за пръв път обяви публично данни за натрупаните си резерви в средата на юли тази година. Тогава представители на централната банка изтъкнаха, че притежаваните от Китай количества са нараснали с 57% до 1658 тона.
Този ход от страна на Народната банка на Китай не е без исторически прецедент, тъй като златото винаги е било разглеждано като стабилно обезпечение на валутата. Инвеститорът и анализатор Питър Шиф прогнозира в интервю за reason.tv, че дългосрочната цел на финансовите власти в страната е именно обвързването на юана със златото, след като курсът между китайската валута и американския долар беше прекъсната по-рано през годината.
Същевременно Китай, който е най-големият външен кредитор на САЩ, притежаващ американски държавни ценни книжа (ДЦК) на стойност 1,4 трлн. долара (цялата стойност на дълга на САЩ, притежаван от чуждестранни инвеститори и правителства, възлиза на 6,1 трлн. долара), продължи да ги разпродава на международните пазари, предава Bloomberg. От началото на годината страна е продала ДЦК на САЩ на стойност 200 млрд. долара. Разпродаването на американски ДЦК обаче е посрещнато от исторически висок интерес към тях от страна на местните инвеститори, в резултат на което лихвата по американските 10-годишни облигации достигна 2,1% - една от най-ниските стойности в историята.