Позволяването на Китай да достигне емисиите въглероден диоксид на САЩ на глава от населението би било катастрофално за света. Китай и Европа трябва да се обединят и да накарат САЩ да вземе мерки, заяви Шие Женхуа, китайски министър, отговарящ за климатичните промени, съобщи The Diplomat.
Женхуа, който е вицепрезидент на китайската Националната комисия за развитие и реформи, е на посещение в Лондон. Там той ще проучва възможностите за съвместна работа между Китай и Великобритания в
областта на зелената енергия, предаде BBC.
В обръщение към британския парламент, министърът е заявил, че Китай полага усилия да ограничи емисиите на парникови газове и се надява страната скоро да прескочи пика във вредните си емисии.
Към момента страната е най-големият замърсител с парникови газове. Въпреки това, въглеродните емисии на глава от населението изостават в значителна степен от тези в САЩ. Данните на доклад на Европейската комисия от този месец показват очакваното развитие за емисиите през следващите години. Въглеродните емисии на глава от населението в Китай за момента са 6.8 тона, въпреки че са по-малко в сравнение със САЩ, където са 16.9 тона. Азиатската държава може да надмине Щатите преди края на десетилетието.
Благодарение на скоростното икономическо развитие, вредните емисии бързо достигат нивата, типични за индустриалните държави от Приложение 1 на протокола "Киото", касаещ климатичните промени. Сегашните емисии на въглероден диоксид на човек в Китай са равни на тези в Италия, по-високи от тези в Франция и по-малки от Германия. Това става ясно от доклада на ЕК.
Ако се запазят настоящите тенденции в изпускането на вредни газови емисии от Китай, индустриалните държави и САЩ в следващите седем години, азиатската държава ще задмине САЩ през 2017 г. По този начин голямата държава ще бъде на първо място като страната с най-много емисии на въглероден диоксид на глава от населението сред 25-те държави, най-големи замърсители на атмосферата.
Китайското правителство беше яростно критикувано заради непреклонността си заявена на разговорите относно климатични промени в Копенхаген през декември 2009 г. Много наблюдатели твърдяха, че Пекин е твърдо решен да работи с Индия, за да саботира усилията да се поставят специфични цели в тази насока. Въпреки това, изглежда, че Пекин прави значителни усилия да увеличи използването на "зелена" енергия.
Миналият месец Шие Женхуа заяви, че Китай ще похарчи 2 трилиона юана (313 млрд. долара) за развиване на "зелената" енергия. Работата ще се съсредоточи и върху намаляване на емисиите на въглероден диоксид в следващите пет години. Пекин също има идеята да редуцира потреблението на енергия за единица БВП с 16%, в сравнение с 2010 г.
Според Шие Женхуа по време на дванадестия 5-годишен план китайското правителство ще подпомогне за намаляването на вредните емисии. Това ще стане до голяма степен благодарение на нови инициативи, като пилотните програми за ниски нива на въглероден диоксид в пет провинции.