Китай ще намали цената на царевицата

27.11.2015 | 12:07
по статията работи: Даниел Василев
Високото търсене от страна на правителството я превърна в най-скъпата на света
Китай ще намали цената на царевицата
Снимка: Sxc.hu

Китай планира да понижи цената на царевицата за втора поредна година, посочват източници от администрацията, цитирани от Reuters. Целта на властите в страната ще е да съживят търсенето. Зърнопроизводството в Китай беше ударено тежко от кризата и в резултат на това инвенториите в страната достигнаха рекордно високи нива. Министерството на финансите и Националната комисия за развитие и реформа не са били открити за коментар. Очаква се промяната на цената да стане факт до месец март догодина, когато започва сеитбата.

Очаква се опитът на правителството за стимулиране на зърнопроизводителите, които търгуват с най-скъпата царевица на света, да бъде под формата на орязване на цената с 10%, като тя ще достигне до 1800 юана или 282 долара за тон, коментират източниците на изданието. Това е второто понижение на цената на царевицата, след като правителството вече я редуцира в началото на фискалната година, започваща през октомври.

Политиката на поддържане на висока цена на царевицата и усиленото субсидиране на производството ѝ доведе до покачване на задлъжнялостта на местния преработващ сектор. Същевременно изкупуването на царевица от страна на държавата създаде едни от най-високите запаси на земеделската култура в света. Очаква се резервите на Китай да достигнат 200 милиона тона към април 2016 г. Това се равнява на консумацията на царевица в страната за период от повече от 1 година.

Правителството трябва да намали цената, предвид огромните запаси, както и поради това, че цената на произвежданата в страната царевица е много по-скъпа от вносната“, посочи анализатора в Beijing Orient Agri-business Consultant Co. Кин Жанжун, цитиран от Reuters. Администрацията може да предложи и субсидии за превоза на царевица от северните райони на страната, където тя се отглежда, до Южен Китай, където е центърът на животновъдството. Източниците от администрацията не са посочили кога може да бъдат въведени тези субсидии.

Понижаването на цените на местния пазар ще постигне още един ефект – то ще доведе до спад на вноса на царевица от международните пазари. Това несъмнено ще окаже ефект на цените на световните пазари, тъй като Китай е вторият по големина пазар за царевица по обем на търсенето след Съединените щати. Освен това по-ниските цени на царевицата може да пренасочат търсенето от някои нейни субститути, сред които са соргото, дестилационните житни растения и ечемикът. Благодарение на относително високите цени на царевицата в Китай техният внос отчете рекордно нарастване през наскоро приключилата фискална 2014/2015 г., през техният импорт достигна повече от 30 милиона тона.

Вносът на царевица и нейни заместители догодина може да спадне повече, отколкото очаквахме предварително, като понижаването му може да достигне до 50% спрямо тази година“, посочва анализатор от държавен мозъчен тръст.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...