На фона на основателните критики за прекомерната комерсиализация и свързаните с това отпадъци и вреди като цяло за природата в района на Еверест Китай обяви, че до 2019 г. ще построи хотел, музей и площадка за кацане на хеликоптери в района. Съоръженията ще са разположени близо до базовия лагер под Еверест, съобщава "Лонли планет". Изданието посочва даже, че става дума за цял туристически комплекс.
Според оскъдната информация съоръженията ще бъдат разположени в не толкова експлоатирания северен склон на планината, който попада в автономната област Тибет. Повечето алпинисти започват изкачването на върха по южния склон, който е в Непал. Той е по-лесен за изкачване, освен това достъпът до него е обект на по-малко рестрикции.
Българския алпинист Боян Петров наскоро обяви, че планира през 2017 г. да изкачи Еверест тъкмо по северния склон. Това е част от проекта му "Българин на 14х8000".
Британският гид на експедиции до Еверест Кентън Куул коментира пред местния вестник "Телеграф", че китайският пазар на пътувания е узрял за развиването на приключенски туризъм. "Този проект е насочен към обикновените туристи, които идват от Пекин или Лхаса. Има огромна ниша за развитието на приключенски пътувания в този район, а вече има влак, който тръгва от Хинин до Лхаса и асфалтов път, така че всички предпоставки са налице".
Критиците на проекта казват, че масовият поток на туристи ще се отрази негативно на региона и може да навреди както на крехката екосистема на Тибет, така и на местното население. От друга страна съществуващите доскоро правителствени ограничения върху достъпа на частни превозни средства в района, са изхвърлили от бизнеса тибетските гидове.
Новият комплекс се предвижда да бъде на надморска височина от 5380 м, което означава, че туристите ще имат нужда от сериозна аклиматизация. Заради това противници на проекта предупреждават и че това може да застраши здравето на масовите туристи.