От десетилетия насам, така наречената Драконовска икономика на Китай постигна удивителен растеж. Това помогна на милиони хора да се измъкнат от полетата и да заживеят в огромните мегаполиси, пише"Би би си".
Но на фона на задълбочаващата се криза в Европа и все още нестабилното възстановяване на САЩ, Китайската икономика може също да отчете спад.
Китайското правителство и много икономисти очакват нивото на икономическият ръст да се понижи под 8%. Съществува дори вероятност от сериозна икономическа катастрофа.
И така, какви са перспективите за Китай?
Китай е не само втора по големина икономика в света и водещ износител, тя е също най-големия производител.
Ускореното застрояване на страната доведе до обезселяване и образуване на призрачни градове. Никой не може да предположи колко точно е презастрояването. В Пекин има около четири милиона свободни апартамента.
Строителството се превърна в доминиращ сектор на Китайската икономика. То заема 25% от цялата дейност на Китай и дава хляб на 15% от работещата сила.
Със сигурност не трябва да ни изненадва фактът, че Китайският пазар на недвижими имоти отчете спад миналата година и продажбите на земи се сринаха. Това води и до намаляване на икономическия растеж.
Народната република генерира доста съмнителни заеми през изминалите години. Повечето анализатори се доверяват на факта, че сложните финансови деривати в Китай са премахнати.
Все още се счита за грешка да се игнорират увлеченията в бързата кредитна експанзия последвана от глобалната финансова криза през 2008 г.
Въпреки китайските разходи за стимулиране, общата сума на външния дълг се е увеличила с около 50 пункта от БВП за последните няколко години. Спадът в кредитирането за същия период увеличава риска за финансова катастрофа. Това е така, защото кредитите действат на икономиката както стероидите на атлет. Организмът се нуждае от все по-големи дози, за да се поддържа ефекта.
От 2009 г. насам много съмнителни проекти са финансирани с помощта на банките. По-голямата част от заемите сигурно ще се окажат „лоши“. По-притиснително беше ускорената експанзия на сенчестата банкова система.
По думите на Уън Дзибао, китайското икономическо развитие е небалансирано, некоординирано и неустойчиво. Проблемът е в това, че премиерът има наблюдения за изминалите години и китайската икономика е станала по-небалансирана и от преди.