Ръстът на китайската икономика падна до най-ниското си ниво от близо 3 години насам през първото тримесечие на годината. Анализаторите обаче прогнозират, че той ще се възстанови в близки до предишните си мащаби през идните месеци.
Втората по големина световна икономика е генерирала увеличение на брутния си вътрешен продукт (БВП) в размер на 8,1 на сто в периода януари-март 2012 г. За сравнение, през предходното тримесечие ръстът е бил 8,9 на сто, показаха статистическите данни на страната в петък, цитирани от АП. Това е най-малкото увеличение от второто тримесечие на 2009 г. насам, но въпреки това е над правителствената цел за ръст от 7,5 на сто за цялата година.
Доскоро лавинообразният ръст на Китай се свива непрекъснато от 2010 г., тъй като резкият спад на търсенето в глобален мащаб повлия негативно на нейния износ. Пекин затегна кредитирането и ограничи инвестициите, за да охлади прегрялата икономика на страната и да спре повишаващата се инфлация.
Едно неконтролирано свиване на китайската икономика би имало глобални последствия – то ще повлияе на търсенето на петрол, индустриални компоненти и потребителски стоки във време, в което и американската, и европейските икономики са слаби. То може да разпали и политическо напрежение в азиатската страна, в момент, в който в нея се подготвя прехвърлянето на властта в ръцете на по-млади политически лидери.
Световната банка и Международният валутен фонд прогнозират ръст на китайската икономика в размер на 8,2 на сто за тази година. Цифрата е под впечатляващия растеж от 10,4%, отчетен от Китай през 2010 г., но все пак е доста по-висока от предвижданите скромни увеличения за икономиките на САЩ, Япония и Европа.