Китайският юан от вчера е официална резервна валута

02.10.2016 | 14:00
по статията работи: econ.bg
Юанът влиза в кошницата с резервни валути на Международния валутен фонд (МВФ) в деня, когато се чества националният празник на страната - създаването на Китайска народна република
Китайският юан от вчера е официална резервна валута
Снимка: под лиценза на creative commons

Китайският юан официално се присъединява днес към долара, еврото, японската йена и британския паунд в качеството им на световни резервни валути. Това е изключително важен момент в кампанията на Пекин за по-голямо влияние на световната сцена, информира "Ройтерс".

Юанът влиза в кошницата с резервни валути на Международния валутен фонд (МВФ) в деня, когато се чества националният празник на страната - създаването на Китайска народна република през 1949 година.

Не се очаква стъпката да се отрази на пазарите, тъй като бе обявена миналата година, но ще постави не особено прозрачната икономическа и валутна политика на Пекин в светлината на международните прожектори, тъй като централните банки ще прибавят активи в юани към официалните си резерви.

Китай изненада пазарите като девалвира валутата си миналата година и оттогава курсът на юана се понижи до близо 6-годишен минимум, което е още една причина за безпокойства във връзка с и без това слабия световен растеж.

Някои наблюдатели се опасяват, че ангажиментите на Пекин за реформи във финансовия сектор и за по-голямо отваряне на пазара ще бъдат изоставени след дипломатическия успех на Пекин.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...