Управителният съвет на Националното сдружение на общините e поискало среща с президента Румен Радев, за да представи мотивите за необходимите промени в данъка за автомобилите. Това съобщи сдружението в съобщение до медиите, след като във вторник държавният глава наложи вето върху закона, с който се променя формулата за изчисляване на данъка върху автомобилите.
Решението е взето на заседание на управителния съвет на сдружението. По думите на председателя му и кмет на община Велико Търново Даниел Панов тази тема е силно манипулирана.
Той припомня, че още през 2015 г. общото събрание на сдружението е гласувало концепция на изцяло нов Закон за местни данъци и такси, а с "добрата комуникация с правителството" в последните години са променени някои неща, едно от които е за данъка на автомобилите.
По време на заседанието са дадени примери, онагледяващи промените. Като например за лек автомобил "Фолксваген Голф 2", произведен 1993 г., досега е плащан годишен данък от 25.90 лв. С промените за този автомобил ще се дължи 39.20 лв, което е с 13.30 лв. повече, или 1.11 лв. месечно.
За сравнение за "Порше Кайен" 2003 г., 250 киловата, досега е плащано 30 лв. (при регистрацията му като товарен автомобил, тип "баничарка"). Сега се очаква да плаща 420 лв., или 390 лв. повече, защото некоректно е регистрирано и така е заобиколен закона. Коректните собственици на такива поршета, които са ги регистрирали като пътни превозни средства, ще имат намаление в данъка – защото до сега са плащали по 525 лв., сега ще плащат 420 лв. (Евро 4).
Конкретните размери на данъците за автомобилите ще се базират на приетата от депутатите формула, но в крайна сметка ще зависят от решенията на общинските съвети.
Промените са одобрени, като те са най-вече в екологичния компонент на данъка и остарялата база на превозните средства, допълва сдружението.
Във връзка с наложеното президентско вето Димитър Николов, кмет на община Бургас и член на управителния съвет на сдружението, направил предложение становищата на сдружението, отнасящи се до законови промени, предварително да бъдат изпращани на президента, за да има ползотворна комуникация между институциите.