Още през януари 2016-а година е бил договорен ресурс от 2 милиарда лева за саниране на жилища, като въпреки изразходването на парите, кметовете не са били предупредени да спрат кандидатстването по Националната програма за енергийна ефективност. Това съобщиха от строителното ведомство след проверката за нарушения.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова потвърди, че кметовете не са били предупредени за изразходването на парите по Националната програма за саниране.
Вие казахте кой не е уведомил кметовете. Не може да има едно действие към Българската банка за развитие с предупреждение, че финансовият ресурс е изчерпан и да няма друго действие, адекватно на същото, към българските граждани. От февруари 2015-а до януари 2016-а са се сключили толкова много договори за целево финансиране между сдруженията на собствениците и Българската банка за развитие, която се явява кредитор, че е бил изчерпан финансовият ресурс.
Директорът на Дирекция "Жилищна политика" Гергана Благиева добави информацията за санирането към 30 ноември, преди да бъде гласуван вторият милиард от парламента.
Сключените договори между общински и външни изпълнители са на стойност 1,242 446 милиарда лева, а обявените обществени поръчки, но не договорени, а сключени вече, след като има решение с главния изпълнител, са 1,242 милиарда. Заявените обществени поръчки общо за всички сгради, които по някакъв начин са започнали някакви дейности, са в размер на 1,843 милиарда лева.
Завишени стойности на санирането, недопустими разходи за озеленяване и подмяна на ВиК-щрангове, нови асансьори и други са само част от нарушенията по Националната програма за енергийна ефективност.
Ресурсът от 2 милиарда лева е стигнал за санирането на 2 020 сгради, обясни заместник-министър Комитова:
През януари 2016 г. Българската банка за развитие преустановява сключването на договор за целево финансиране със Сдруженията на собствениците. Инициативата за това действие идва от МРРБ и поради съмнения за изчерпан финансов ресурс се спира сключването на тези договори. Към днешна дата от общия разполагаем ресурс от 2 милиарда лева са разплатени около половин милиард.
Служебният министър Спас Попниколов уточни изразходването на парите по програмата. В момента са подписани целеви анекси за финансиране - 1 милиард 956 милиона.
Липсват механизми за контрол и проверка, казаха още от регионалното министерство.
В отговор на посоченото бившият регионален министър Лилияна Павлова заяви, че служебният кабинет дава аргументи на опозицията за предизборни атаки.
Обезпечихме финансово първия милиард и осигурихме, гласувахме в парламента втория милиард. Недопустимите разходи не са за сметка на живеещите в сградите. Контролните механизми са на три нива, плащаме и допълнителен, извънреден, инвеститорски контрол, независим.
Служебният кабинет дава удобни теми за говорене на опозицията - нашите опоненти в кампанията да атакуват най-успешните дейности на кабинета, подчерта Павлова.