Кметът: Ловеч все още не приема софийски бали

09.07.2010 | 14:15
по статията работи:
Общината е поставила няколко условия, при изпълнението на които би приела боклука
Кметът: Ловеч все още не приема софийски бали
Грешна информация

Не е вярно, че столичните бали с боклук са тръгнали към Ловеч. Вероятно информацията е подадена от неосведомен източник. Има решение на Общинския съвет на Ловеч, в което са казани условията, при които балираните софийски отпадъци трябва да постъпят в Ловеч. Това заяви в интервю за сайта "Ловеч Днес" кметът на града Минчо Казанджиев и поясни, че условията са свързани с няколко неща - договаряне със Столична община и средства, които Община Ловеч би желала да получи от правителството, каквато е и досега практиката с всяка една община, приела отпадъци.

Припомняме ви, на 7 юни тази година във вестник "Монитор" беше публикувана статия, в която се казва, че 50 000 тона боклуци ще бъдат приютени от общината. „Съгласието от страна на Ловешката община е дошло след влизането в сила на промените в Закона за околната среда. Според тях 10 процента от капацитета на изградените с държавни средства регионални депа се управляват от държавата”, обясни зам.-кметът по екология на Столичната община Мария Бояджийска. 

Първите средства вече ги имаме. Те са в бюджет 2010 година и са в размер на 2 милиона лева за закупуване на машини. Имаме внесен проект за закриване на старото градско сметище. Подготвяме и проекти по останалите искания по решението на Общински съвет Ловеч, съобщи още кметът.

Вижте какво още каза кметът по въпроса, свързан с казуса с боклука:

Докладът за новия договор между Община Ловеч и Община София е внесен за разглеждане в Столичният общински съвет (СОС). С решение от октомври 2009 година, Общински съвет Ви дава мандат да подготвите и внесете за одобряване в Общински съвет - Ловеч проекти на договори със Столична община и МОСВ, при определени параметри. Има ли промяна в заложените параметри?

Минчо Казанджиев:

Не, няма никакви промени. Промени биха били възможни, ако с решението на Столична община има друго решение, касаещо параметрите относно цени, гаранции и т.н. Ние промени нямаме, тъй като не е имало заседание на Общински съвет Ловеч по тази тема след 29 октомври 2009 година.

Кой ще получи плащанията от 23 лева за тон - общината или оператора на депото?

Минчо Казанджиев:

Парите ще постъпят в общината, а от там ние ще трябва да ги преведем да оператора, тъй като той ще трябва да изпълни всички изисквания по обработката на тези отпадъци.

Може ли да се блокира идването на софийските бали, ако не са изпълнени в цялост условията ни?

Минчо Казанджиев:

Мисля, че това трябва да бъде въпрос на преговори. Мина доста време от тогава и трябва да проявим разум и ние като местна власт, за да се види какво е възможно, особено сега, в условията на криза. Да, много ми се иска всички тези искания за пари, които са съвсем основателни да бъдат изпълнени. Те не са завишени, не са максималистични, но все пак в условията на икономическа криза, ние трябва да се съобразяваме. Искам да отбележа, че какво и да бъде направено, то трябва да бъде санкционирано от Общински съвет. Аз като кмет няма да си позволя не една бала, а една шепа отпадък независимо от къде, да влезе в нашето депо, без да са спазени изискванията, които Общински съвет Ловеч е приел или такива, които той ще коригира евентуално при променената ситуация.

Може ли да кажем, че договор има единствено, когато такъв бъде одобрен от Общински съвет Ловеч и СОС?

Минчо Казанджиев:

Да, точно така. Мисля, че вчера Софийски общински съвет трябва да е взел решение за параметрите по договора. Те ще бъдат предоставени на Общината. От тук, мое задължение е да бъдат прегледани, да бъдат обсъдени. Ако преценим, че трябва да има някакви промени - да проведем разговори със Софийска община и ако сме съгласни с вариантите, които те предлагат, внасяме го в заседание на Общински съвет Ловеч и той казва "да" или "не".

Решението на СОС

Междувременно столичните общинари приеха на 8 юли предложението на зам.кмета Мария Бояджийска 50 хиляди тона балиран битов отпадък да бъде приет за депониране в община Ловеч, предаде БГНЕС. Извозването на боклука е за 23 лева на тон.

Бояджийскала представи справка за другите градове, където се депонира боклукът на софиянци. 100 хил. тона до този момент са депонирани в Цалапица, 175 хил. в Силистра, а още 175 хил. ще бъдат изпратени в Харманли.

Водят се разговори в още една община да се депонират битовите отпадъци на столицата, става дума за количество от 100 хил. тона, с което според Бояджийска, се изчерпва цялото налично количество отпадък.

Против предложението се обявил общинският съветник от БСП и кандидат за кмет на София на местните избори догодина Георги Кадиев. Според него цената от 23 лева за тон е висока. Той добави, че липсата на обсъждане за намаляване на тази цена може да бъде определено като “тихо сваляне на гащите”.

В реплика на този коментар синият съветник Николай Желев коментирал, че не си заслужава да се правят още пазарлъци, тъй като Общинският съвет няма с какво да се похвали, така че има основание съветниците да бъдат тихи.

Темата следи: Апостол Апостолов, Econ.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...