Според кмета на Сопот Весели Личев част от производството на ВМЗ-Сопот трябва да бъде забранена за производство от други частни предприятия и по този начин да се подпомогне оздравяването на предприятието. Той добави, че до този вариант трябва да се стигне, ако продажбата на комбината се провали или пък не отговаря на предварителните очаквания.
Предложението частните фабрики да не конкурират производство на ВМЗ-Сопот се подкрепя от хората от общината. По този повод Личев обясни, че частните компании ще имат достатъчно изделия, които те да произвеждат. На въпрос за това как една такава идея ще може да мине през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), градоначалникът обясни, че този орган се занимава с монополите. В случая ставало дума за "15-тина изделия".
Вазовските машиностроителни заводи са под прякото подчинение на Министерството на икономиката и енергетиката, а в тях работят около 3000 души от общините Карлово и Сопот. Въпреки че отдавна предприятието не работи с мащабите, с които е действало преди, комбинатът остава структуроопределящ за икономиката на подбалканския регион, отбелязва БНР.
С надежда, че успешната приватизация все пак ще стане, представителят на КНСБ в региона на Карлово и Сопот Стефан Раев заяви, че принципно е съгласен с идеята на кмета Веселин Личев.
"Вазовски машиностроителни заводи - Сопот" ЕАД (ВМЗ-Сопот) ще има нов собственик до ноември. Това обяви в началото на септември министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в Пловдив. До момента три стратегически инвеститора са подали оферти, информира БНР. Желаещите са български фирми - единият кандидат е адвокатска кантора, подала запитване от името на клиент, а другите двама са производители и търговци на специализирано оборудване.
Няма да се променя дейността на дружеството, ще се запази размерът на възнагражденията и няма да бъдат съкращавани хора, увери министър Добрев.
ВМЗ-Сопот е в процедура по приватизация от 10 юли тази година. Началото беше дадено от министрите на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и на труда и социалната политика Тотю Младенов. Тогава беше обяснено още, че максималният срок за извършване на процедурата е 165 дни. През това време държавата трябва да изчисти всички задължения, в това число и заплатите към работниците, информира БТА.