В петък на търг на аукционната къща Christie's ("Кристис") беше продадена рекордно скъпа книга, информира Reuters, цитирайки организаторите на търга. Става дума за напълно запазеното и автентично издание на "Птиците на Америка" от известния американски орнитолог, натуралист и художник Джон Джеймс Одюбън. Срещу сумата от 7,9 милиона долара то е отишло в дома на американски колекционер.
Книгата съдържа 435 ръчно оцветени гравюри с размери около 66 до 99 см, изобразяващи голяма част от многото видове птици в САЩ, пише Wikipedia. Тя се смята за един от най-ценните трудове на орнитологичното изкуство, правен някога.
През 1820 г. 35-годишният Одюбън решава се опита да нарисува всяка птица в Северна Америка. За да ги изобрази точно, използва метод, който е разработил тринадесет години по-рано – с помощта на кабели и конци придържа мъртвите птици в характерни за тях пози, докато ги нарисува. Колекцията му включва илюстрации на шест вече изчезнали вида.
Три години след началото на начинанието си орнитологът заминава за Филаделфия и Ню Йорк с цел да намери финансова подкрепа, с която да публикува произведенията си. Търсенето му е безуспешно. През 1826 г. той отплава за Обединеното кралство с 250 от своите илюстрации. След като ги излага в Ливърпул и Манчестър, заминава за Единбург, където се запознава с професионалния гравьор Уилям Лизарс.
Той отпечатва първите десет птици, но не успява да завърши проекта, тъй като художниците му излизат в стачка. През 1827 г. авторът ангажира лондонските гравьори Робърт Хейвъл – младши и Робърт Хейвъл – старши (баща и син). Те ръководят проекта до завършването му през 1838 г.
Снимка: Commons.wikimedia.org
Франсис Уолгърн, който отговаря за книгите и ръкописите в Christie's, коментира, че продажбата в размер на 7,9 милиона долара се явява третата най-висока цена за печатна книга, продадена на търг. Той добавя: "Този силен резултат за шедьовъра на Одюбън потвърждава статута му на икона".
Експерти изчисляват, че съществуват само 200 завършени копия от първото й издание, които са отпечатани в интервал от единадесет години. От аукциона уточняват, че със сигурност се знае за съществуването на 120 пълни комплекта, като 107 от тях са притежание на институции, а 13 са у частни лица. Те съобщават още, че някъде около 1838 г. екземпляр от книгата си е набавил и Уилям Хенри Кавендиш – четвъртият херцог на Портланд.
В България също има бройки от книгата за милиони. Два екземпляра от нея се съхраняват в пловдивската библиотека "Иван Вазов". Те са купени през 1972 г., като всяка от тях е
струвала 200 лв.