Коалицията единодушна за "радикални реформи" в МВР

09.04.2008 | 18:14
по статията работи: Петър Чернев
Комисията за вътрешен ред и сигурност прие доклада за МВР. Докладът е приет, без да бъдат нанасяни никакви значителни корекции в него
Коалицията единодушна за "радикални реформи" в МВР

Постоянната комисия за вътрешен ред и сигурност към Народното събраниe прие доклада за МВР. В подкрепа на документа са гласували 19 народни представители, 4 са били против и 3 са се въздържали.

Докладът е приет, без да бъдат нанасяни никакви значителни корекции, каза председателят на комисията Минчо Спасов, предаде БГНЕС.

По думите му най-конфликтната точка е била дали бъдат извадени оценъчните пасажи за отношенията на министър Румен Петков с "оперативно интересни лица". След гласуване текстовете останаха, поясни Спасов.

В гласуването няма никаква драма. Докладът беше приет почти с консенсус и това означава, че добре сме си свършили работата, коментира заместник-председателят на комисията Касим Дал.

Филмът е с отворен край, заяви другият заместник-председател на комисията Татяна Дончева. Тя уточни, че в доклада са останали данните за действия на бившия главен секретар Илия Илиев и за присъствието на човек със специални функции в близкото му обкръжение. Според Дончева филмът остава с отворен край, заради отказа на Илиев да се яви в комисията.

В отговор на въпрос дали има укоримо поведение на министър Румен Петков, Минчо Спасов каза, че такова поведение е налице. Ако бях на негово място, щях да си подам оставката, допълни той.

Касим Дал отклони въпроса дали министър Петков трябва да подаде оставка с думите, че има тройна коалиция и тя ще реши този въпрос. Татяна Дончева заяви, че преди две седмици е оповестила мнението си за освобождаването на Петков.

Според нея докладът на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), който е изготвен по искане на Военно-апелативната прокуратура, потвърждава заключенията на доклада на вътрешната комисия.

Докладът на ДАНС е трябвало да установи допълнителни данни за показанията на бившия директор на ГДБОП Ваньо Танов. Докладът на вътрешната комисия ще бъде предаден на председателя на Народното събрание и на министър-председателя за предприемане на съответни действия, уточни Спасов. Документът ще бъде изпратен и на прокуратурата, и на Инспектората към Висшия съдебен съвет.

В частта на доклада на вътрешната комисия, отнасяща се за срещата на министър Румен Петков с братя Галеви, е настъпила само редакционна промяна. Това заяви Йордан Бакалов (ОДС) след заседанието на комисията, предаде Агенция „Фокус”.

По думите на Бакалов опозицията е предложила в доклада да влезе текст, че с изказванията си министърът е "осветил офицер на прикритие", но управляващото мнозинство e отхвърлило предложението. „Сега този офицер е в ДАНС, което е доказателство, че той наистина е бил такъв. Става дума за Алексей Петров”, допълни Бакалов. Той каза още, че е отхвърлено и предложението за временно отстраняване на министър Румен Петков от длъжност.

„Беше направена само редакционна поправка – че докладът се предоставя на министър-председателя за конкретни действия”, каза още Бакалов.

На въпрос дали в доклада на ДАНС е имало нова информация, Бакалов заяви: „Не мога да ви кажа. Аз за разлика от някои други лица познавам закона за класифицирана информация”.

Междувременно политическият съвет на управляващата коалиция БСП-НДСВ-ДПС подкрепи предложените в доклада на министъра на вътрешните работи мерки за реформиране на МВР
. Ръководствата на трите партии и на парламентарните групи се обединиха, че докладът, подготвен въз основа на анализ на състоянието и развитието на МВР през последните 18 години, е добро основание за ясна и дълбока реформа в системата, която да я пречисти, обнови, направи по-прозрачна и ефективна, съобщи правителствената информационна служба.

Мерките предвиждат отделянето на ДОИ и ДОТИ от МВР, приемането на нов Закон за специалните разузнавателни средства, при гарантиран строг контрол върху използването и тежки санкции за злоупотреба с тях; радикална трансформация и кадрово обновяване на ГДБОП; извеждане на по-голям брой служители на работа на улицата; освобождаване на МВР от несвойствени дейности; повишаване на професионализма и мотивацията на служителите; въвеждане на нови правила за отчитане и оценка на работата им; въвеждане на периодични тестове за лоялност на служителите в рисковите направления и др.

Коалицията ще осигури провеждането на широк обществен, професионален и политически дебат преди внасянето на промени в законите, чрез които да се осъществи модернизирането на системата на МВР.

На срещата на ръководствата на трите партии днес беше подчертана необходимостта от ускоряване на създаването на парламентарната комисия, която да осъществява контрол над дейността на Държавната агенция „Национална сигурност”. Съществуването на такава парламентарна комисия е предвидено в Закона за ДАНС.

Политическият съвет заяви твърдата консолидация на трите партии от управляващото мнозинство и подкрепата за правителството на министър-председателя Сергей Станишев в утрешния дебат и при предстоящото гласуване на внесения от опозицията вот на недоверие.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...