Космическият туризъм е скъпа екстра и не се очаква да поевтинее през следващите години. Един полет в Космоса с туристи излиза около 1 милиард долара. Това заяви астронавтът Стори Мъсгрейв (вдясно на снимката горе), който пристигна у нас по повод провеждащата се в София международна конференция за развитието и иновациите в туризма, медиен партньор на която е Econ.bg*.
Първият космически турист - американецът Денис Тито, плати през 2001 г. 20 милиона долара на руската космическа програма за мястото си на "Союз".
Стори Мъсгрейв е с 30-годишна кариера в НАСА. Специалист-мисия е на космическите совалки "Чаланджър", "Дискавъри" и "Атлантис", товарен командир на "Индевър" и специалист-мисия на "Колумбия". Той е единственият астронавт, летял на 6 мисии на всички совалки на НАСА.
Мъсгрейв е убеден, че съществува извънземна форма на живот. Извънземните ще осъществят контакт със Земята, едва когато хората са напълно убедени, че НЛО съществува, обясни
той.
Трябва да приемем, че те са там, не трябва да сме арогантни към извънземните. Трябва просто психологически да сме ги приели, преди те да се появят, разсъждава философски човекът, погледнал няколко пъти планетата отгоре.
На въпрос на Econ.bg дали науката вече знaе всичко за нашия естествен спътник - Луната, астронавтът заяви, че учените нямат еднозначно мнение по този въпрос. Все пак, по-голямата част споделят становището, че всичко се знае за естествения спътник на Земята. Очакванията на Мъсгрейв са, че един ден отново ще има мисия до Луната.
Астронавтът от НАСА по-късно тази вечер ще изнесе лекция в Софийския университет, а утре ще отдели внимание на почитателите на Космоса в Софийската опера.