Автор: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
От пчеларския бранш искат държавата да отпуска субсидия на всяко регистрирано пчелно семейство или кошер в размер на 20 евро еднократно за една година. Това стана ясно по време на състояла се днес пресконференция на Съюза на пчеларите в България (СПБ).
С тези 20 евро смятаме, че може да се решат основните проблеми в сектора, коментира председателят на СПБ Михаил Михайлов. Тези средства ще бъдат целеви и ще отидат за закупуване на ветеринаромедицински препарати, подхранване на пчелните семейства, лечение на болести като превенция, както и за създаване на нови семейства.
Пред iNews.bg експертът обясни, че пчеларите в страната подготвят протестни действия. Недоволството е провокирано от липсата на държавни субсидии, каквито се дават за другите подотрасли на селското стопанство.
Протестните действия ще бъдат насочени изцяло към постигане на целта за получаване на необходимата субсидия, увери Михайлов. По думите му от бранша са разговаряли многократно с институциите и не се е стигнало до споразумение с тях, затова следващата крачка на пчеларите ще бъде протестни действия.
Преди да се стигне до тях, от Съюза на българските пчелари ще публикуват намеренията си в пчеларската преса, за да сведат тази информация до всички пчелари в страната и да се види тяхното мнение. Ако то е одобрително и подкрепя протестните планове, ще се стигне до радикални действия, съобщи Михайлов.
От бранша претендират и за някои основни промени в Закона за пчеларството в България.
Едно от нещата касае Наредбата за пръсканията. Промяната се налага, тъй като през последните години огромен брой пчелни семейства загиват заради пръскане с химикали от арендатори и земеделски производители, които не я спазват.
Друго нещо, което трябва да се промени, касае броя на пчелните семейства, които могат да се настанят в дворните места в населените райони. Законът по принцип не ограничава пчеларите в това отношение, но има многобройни оплаквания от другите хора, които са против пчелите да се отглеждат в населените места. Стопаните от своя страна не могат да изнесат пчелите извън населеното място, защото няма кой да ги охранява и ще бъдат откраднати на мига.
Михайлов посочи, че има страни, където ограничават броя на пчелните семейства, а някои дори не разрешават да се отглеждат в населена среда. Париж е един от градовете, намерили решение на този проблем. Там пчелните семейства се отглеждат на покривите на сградите.
За голяма изненада тази тенденция съществува и в София, където на покрива на хотел "Хилтън" се отглеждат около 5-6 пчелни семейства. Тази практика е пример, че пчелите могат да бъдат качени на високо и да не пречат на хората, разясни Михайлов.