Чрез евфемизмите заместваме обидни или дразнещи за околните думи с такива, които са по-приемливи. Така например в българския език в наши дни се използват поне 12 думи, които описват извършването на кражба по един завоалиран начин. Това заяви в предаването "Тази сутрин" на bTV проф. Любомир Халачев.
Той сподели, че, работейки по проблеми на глобализацията, се е натъкнал на много интересни факти, като този, че ескимосите в Гренландия имат над 20 думи за понятието "бяло". Причината е, че те са заобиколени от "бяло" навсякъде.
"Ние пък имаме едно от най-богатите разнообразия за думата 'кражба'. Тези измислени от нас понятия заместват истинската дума по лош начин - маскират я. Така вместо да се посочи ясно проблемът, той се завоалира", коментира професорът.
Примери за съвременни понятия, заменящи думата "кражба"
- Отклоняване на средства
- Набиране на финансов ресурс
- Неправомерно изразходване на средства
- Нерегламентирана трансакция от банкомат
- Нерегламентирано отнемане на превозно средство
- Несанкционирано проникване в жилище
- Точене на пари
- Източване на ДДС
- Теглене/даване на необезпечени кредити
- Активно пренасочване на милиони
"Аз не съм езиковед и не съм проучвал темата много внимателно и сигурно има още много такива понятия", увери професорът.
Защо е важно да използваме правилно думите?
Според проф. Халачев хората трябва да знаят, че използвайки завоалирани думи, които смекчават смисъла на истинските значения, се унищожава разликата между добро и зло. А колкото по-ясно се прави разлика между двете понятия, толкова по-лесно е на обществото да функционира правилно според ясни норми и порядки.
"Не трябва да размиваме разликата между добро и зло. Трябва да се каже на децата, че думите убиец, крадец, лъжец... са лоши неща. Но не трябва да объркваме децата, че ако съседът прави нещо нередно, то е много лошо, а ако нашето семейство прави нещо нередно, то не е чак толкова лошо", заяви проф. Халачев.