Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество очаква да края на 2016 г. да отнеме имоти на стойност 20 млн. лв. Това се разбра от думите на председателя на комисията Пламен Георгиев на пресконференция.
До момента комисията е конфискувала реално имущество на стойност 18.5 млн. лв., но все още има случаи, по които се очаква решение от съда. Това е рекордна събираемост за комисията като за сравнение през миналата година тя е била 15 млн. лв. за 2015 г.
Пламен Георгиев заяви, че комисията извършва проверки по всички нови случаи, в които прокуратурата е повдигнала обвинения в последните месеци, но отказа да коментира констатациите от проверката.
Той припомни случая с КТБ, в който запорираното от комисията имущество е на стойност 2.2 млрд. лв., част от които обаче нямат реално обезпечение, защото са били продадени преди запора. Каза, че случаят се бави и още не е стигнал до съда, тъй като се отнася до действията на много дружества, чието имущество е запорирано.
Отново спомена, че при проверката комисията е констатирала различни схеми за източване на банката, които по думите му били "сложни и разнообразни".
Георгиев оцени като позитивна оценка към работата на комисията възможността тя да бъде включена в един орган с други институции с приемането на второ четене антикорупционния закон.
Ако този закон бъде приет в този вид, комисията ще може да извършва проверки и по сигнали, а не само при повдигнато обвинение.
Георгиев припомни и че предстои на второ четене да се приемат промени в закона - Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. В действащите текстове се предвижда проверка на хората, при които разликата между доходи и имущество е 250 хил. лв. С промените се очаква сумата да се намали на 150 хил. лв.