Възможностите за листване на пакети от атрактивни държавни предприятия на пода на Българската фондова борса (БФБ-София). Това е вписано в Стратегията за развитието на БФБ-София до 2012 година. Ръководството на борсата се надява, че вписването на компании от Българския енергиен холдинг (БЕХ) ще даде същия тласък на борсовата търговия както листването на БТК през 2001 година.
До края на годината борсата вероятно ще се сдобие и с нов индекс, в който да бъдат вписани слаболиквидни компании.
Новата стратегия има за цел да подобри работата на борсата и да я превърне в един от водещите регионални играчи. Документът е разработен от новото ръководство на БФБ-София.
Днес стана ясно, че едно от предложенията за излизане от кризата вече е факт. От 8 март 2010 година стартира търговията с варанти и сертификати. Предложението за това беше направено в началото на ноември, а на 11 февруари КФН даде своето разрешение за старта на търговията с този тип ценни книжа, обясни Асен Ягодин, председател на Съвета на директорите на БФБ-София.
От борсата планират още активизирането на маржин покупките и късите продажби. В момента пред тяхната търговия има технически затруднения, отчетоха от борсата. Сред приоритетите е и създаването на пазарен сегмент за борсово-търгуваните фондове (ETFs), а в по-дългосрочен план - обособяване на деривативен пазар и стартиране на търговия с фючърси и опции. За изпълнението на тези намерения обаче от борсата ще се нуждаят от подкрепата на КФН и Министерството на финансите, както и на Българската народна банка, Централния депозитар и ресорните асоциации.
Държавата може да стане инвеститор на борсата чрез Сребърния фонд. Средствата от него да се инвестират в местни комапнии, предлагат още от борсата. Това предложение може да стане факт след промени в Закона за Държавния фонд за гарантиране на устойчивост на пенсионната система и по-точно в чл. 13, ал. 8.
Сред приоритетите за следващите две години са още и подобрението на инфраструктурата на борсата. Сред тях са изграждането на клиринг на национално ниво, гарантиране на сетълмента и създаване на гаранционен фонд, както и изграждането на резервен център на борсата. "Надяваме се да върнем обемите отпреди кризата и дай Боже и да ги надминем", обясни Ягодин. Той допълни, че е необходим back up на системата, който да поема дейността при криза на основния сървър.
Една от идеите, обявени днес, е удължаване на търговската сесия. "Моето лично мнение е, че не трябва да се прекрачва 16 часа, но конкретното времетраене на сесията ще бъде определено след консултации с участниците на борсата", коментира Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ- София. Асен Ягодин допълни, че в момента нашият фондов пазар има най-кратката сесия в целия Европейски съюз (ЕС). Сред мерките за подобряването на условията за търговия фигурира още и диференциране на таксите за търговия, регистрация и поддръжка на емисии финансови инструменти. Диференциацията ще е в зависимост от реализирания от борсовите членове оборот за определено време.
Стратегията на БФБ-София ще остане отворена за предложения, допълни в заключение Асен Ягодин. По време на представянето днес беше анонсирано и че ще започнат стъпки за преобразуването на борсата в публично дружество. Това ще стане след разговори с акционерите, допълниха от ръководството.
Стратегията за развитие на БФБ-София можете да откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg.