Интересът на Сърбия, Гърция, Македония, Румъния и Хърватия към проекта "АЕЦ "Белене" е принципен. Конкретен интерес няма. По този начин министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков коментира изказването си от по-рано днес, че Гърция проявява интерес към проекта за втора атомна.
На въпрос как ще коментира слуховете, че "Белене" е била продадена, ресорният министър отговори: Доведете този, който я е купил, за да се запознаем. Освен това Трайков за пореден път подчерта, че строежът на централата ще струва около 9 млрд. евро, а не 4 млрд. евро, "както господин Овчаров (Румен Овчаров - бел.ред.) продължава да твърди".
Преговорите за индексацията на цената на строежа на втората атомна централа продължават. По този повод министър Трайков коментира, че "когато срещнем вижданията си с другата страна, тогава" ще бъде сключено споразумение и обясни, че не се притеснява от изтичащия в края на септември анекс, сключен с руската "Атомстройекспорт", съгласно който тя забавя строежа на централата. Припомняме ви, че в началото на месец юли стана ясно, че България трябва да плати на руската страна 280 млн. евро за първия реактор на атомната централа - пари, които според вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, не са заложени в бюджета и няма как да бъдат платени.
Що се отнася до избора на консултант за проекта "Белене", министър Трайков обясни, че той ще приключи до няколко дни.
Възможно е "Булгаргаз" да закупи значителна част от залежите на газ в находището на газ край Каварна, 10-годишна концесия за което получи британската компания "Мелроуз", стана ясно още днес.
Трайков обясни, че вероятно ще има "някакъв елемент на купуване на големи количества и някакъв елемент на по-големи плащания" и добави, че държавната компания ще намери начин да закупи количества. По този въпрос ресорният министър добави, че приоритет номер 1 ще бъде държавната компания да закупи големи количества "синьо" гориво, които да влязат в микса и да доведат до осезаемо намаляване на цената.