Българско-италиански консорциум е вероятният строител на отсечката от Долна Диканя до Дупница на магистрала "Струма". Консорциумът "Струма - I", в който влизат италианската "Импреза" и българските "ГБС - Инфраструктурно строителство" и "Пътстрой 92", даде най-ниска цена за изграждането на отсечката - 58.5 млн. лв. без ДДС.
Тази обществена поръчка е предпоследната, която ще се печели по критерий за най-ниска цена, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
Общо 19 участника подадоха оферти, като до отваряне на цените бяха допуснати 17 от тях. Постигната е цена от 1,8 млн. евро на километър без ДДС, която е най-ниската от всички търгове за магистрали, проведени досега в България. Цената с ДДС е между 2 и 2,1 млн. евро на линеен километър, което, според министър, е една много позната цена от всички търгове до момента.
Отново подобрихме няколко рекорда, коментира Плевнелиев. Той беше категоричен, че в отсечката няма нищо притеснително: Разбираме, че тъй като е толкова елементарен, основно своята роля играе цената на инертните материали, като това, че българските компании, доколкото разбирам ГБС и някои други, имат кариери буквално в трасето на магистралата.
Няма как държавата да не се радва, че получава една "кризисна, но пазарна" цена, защото е имало три оферти под 60 млн. лв., което министърът определи като "абсолютен рекорд", информира Dariknews.bg.
Всички следващи търгове ще вървят по нова процедура, която ще бъде разработена съвместно между българската страна и звеното за консултантска помощ на Европейската инвестиционна банка "Джаспърс". Дали критерият от най-ниска цена ще се промени на икономически най-изгодна обаче никой от пътната агенция, както и самият министър не обясни.
Днес имахме преговори с Европейската инвестиционна банка. Всички следващи търгове на магистрали ще вървят по нова процедура, която ще бъде разработена съвместно от българската държава и звеното за консултантска помощ на Европейската инвестиционна банка „Джаспърс”. Лот 2 на „Струма” е първият, който ще върви по новата процедура, обясни министърът, цитиран от Агенция "Фокус".
Той изрази удовлетворение, че в НС са минали на второ четене промените в Закона за пътищата, с които се създава Държавната обектова компания за стратегически инфраструктурни проекти.