Край на АЕЦ "Белене" - реакциите* 1

28.03.2012 | 16:07
по статията работи: Петър Чернев
Опозицията разделена в оценките си, Плевнелиев - доволен. Според Красен Станчев решението е правилно
Край на АЕЦ "Белене" - реакциите*
Снимка: Econ.bg

Днес официално стана ясно, че България се отказва от реализацията на проекта АЕЦ "Белене". Какви бяха реакциите на президента, някои членове от опозицията и експерти:

Като президент аз обявих много ясно моите приоритети - те са енергийна ефективност, енергийна диверсификация и енергийна либерализация. Получих доверието на българските граждани за тези приоритети. АЕЦ „Белене” не отговаря на нито един от тези приоритети и не е решение по тези приоритети. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти. Той добави, че подкрепя решението на правителството и подкрепя решението за спиране на правителството.

Държавният глава обясни, че счита, че България по един нов прозрачен начин за първи път в своята история адресира голям проект в сферата на енергетиката. Той допълни, че е благодарен на правителството за това.

"Решението за отказ от строителството на АЕЦ „Белене” е изключително голямо решение, защото връща България в геополитическата орбита на евроатлантическия съюз". Това каза пред журналисти в парламента съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Той сравни решението с онова, което е трябвало да бъде взето през 1881 г. - дали България ще строи важна железница - към Европа или Русия.

Припомняме ви, че по-рано днес лидерът на ДСБ изяви готовност да се коалира с ГЕРБ, ако управляващите вземат решение за спиране на строежа на централата.

"Ако това е решението – че се отказваме от АЕЦ „Белене”, то е правилно. Поздравявам премиера, макар че той 2,5 години харчи за проекта ненужни средства". Това заяви пред журналисти в парламента съпредседателят на ПГ на Синята коалиция и председател на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров. Той добави, че според разчетите на коалицията това е най-доброто решение за страната.

"Съмнявам се, че при вземането на това решение е имало експерти в Министерския съвет". Това каза пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на "Коалиция за България" Петър Димитров. Той попита риторично предполагаемата газова централа със суровина от къде ще работи - от космоса или от Русия.

"Бихме могли да имаме същия реактор, който трябваше да влезе в АЕЦ „Белене” в действие през 2012 г., след 10-12 години в АЕЦ „Козлодуй”, каза още бившият министър. Той допълни, че един от важните аргументи да не се прави втората атомна централа у нас е, че ще струва скъпо присъединяването. По този повод беше зададен още един риторичен въпрос: " Това, което ще правим сега – газовата централа, ще бъде ли присъединено, или чрез радиовълни ще се предава".

Решението на правителството за АЕЦ „Белене” е едно от фаталните решения за това правителство, за България, за българските данъкоплатци и за българската атомна енергетика. Това каза пред журналисти в парламента председателят на БСП и президент на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. Според него в крайна сметка цената за това безотговорно решение ще платят българските данъкоплатци с по-високи цени на електроенергията.

Приказката за седми блок в АЕЦ "Козлодуй" е поредната димка, която на практика трябва да омекоти удара от преминаването в режим на ликвидация на атомната енергетика в България. Някой очевидно е заинтересован да унищожим ядрената енергетика в България, за да се развива тя на други места. Това заяви в предаването "12+3" депутатът от "Коалиция за България" Румен Овчаров. Според него е абсолютно погрешно твърдението, че е по-изгодно да се построи седми блок на единствената ядрена централа в момента, а не да се строи нова в Белене.

БСП обмисля да поиска референдум за ядрената енергетика в България. Това стана ясно от разговор между представители на медиите, лидера на БСП Сергей Станишев и народния представител от ПГ на "Коалиция за България" Румен Овчаров.

Последният коментира още: Ще си изядем боя, солта, и ще си платим накрая за АЕЦ „Белене”. Унищожаваме проект, който икономически не може да бъде оборен".

Винаги сме били за рестартирането на 4-те затворени реактора на АЕЦ „Козлодуй” и считаме, че днес решението на правителството е поредното голямо предателство спрямо българския национален интерес. Това заяви пред журналисти народният представител от ПГ на партия „Атака” Павел Шопов. Според него решението е взето под външен натиск и обслужва чужди интереси.

С изграждането на седми реактор в АЕЦ "Козлодуй" произвежданото електричеството ще струва по-евтино. Това заяви от своя страна директорът на ядрената централа Александър Николов. Той обясни, че връзките между новия обект и енергийната система на страна са изградени и те на практика няма да струват нищо. След като няма да се строи допълнителна инфраструктура, няма как токът да не е по-евтин, обясни експертът.

Решението за отказ от АЕЦ "Белене" е правилно. По-добре късно, отколкото никога. Това каза икономистът Красен Станчев, който е председател на УС на Институтът за пазарна икономика (ИПИ).

Специалистът, който на няколко пъти призоваваше страната ни да се откаже от проекта, обясни, че проблемите не свършват с това. Преди година ИПИ представи доклад за Белене, изготвен с БАН и група експерти. Според документа разходите за централата ще бъдат 11,6 млрд., като 4 млрд. ще дойдат от данъкоплатците. Още тогава Станчев заяви, че трябва незабавен отказ от проекта.

Икономистът Петър Ганев от същия институт припомни тази негативна оценка, която води към едно такова решение. Така според него има логика страната ни да се откаже да строи АЕЦ "Белене", но е "малко странно да се вземе в момента, тъй като само преди 2 дни казахме, че чакаме доклад на консултанта HSBC, за да се обоснове дадено решение на база на тоя доклад, а сега се взема решение без да има такъв доклад".

Междувременно националната коалиция 'БелеНЕ!' приветства решението на Министерския съвет от днес, с което България се отказва от "изключително вредния проект АЕЦ ’’Белене.  Според организацията решението не означава да престане да се търси отговорност за откраднатите огромни обществени средства.

"Ядрената енергетика няма място в новите условия на енергийно развитие, в които възобновяемите енергийни източници могат безопасно и на ниска цена да осигуряват нужната енергия на отделните домакинства и общности, като по този начин ни придвижват към енергийна независимост. Конвенционалните източници на енергия доказаха своите щети върху околната среда, човешкото здраве и икономиката, като предизвикаха огромни по мащаб катастрофи". Това посочват още от коалицията "БелеНЕ". Според тях решението за бъдещето на площадската на АЕЦ "Белене" би следвало да бъде взето след обществена дискусия и конкурс за избор на най-добрия вариант.

*Информацията е актуализирана към 17.30 ч.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

stefan kirov 28.03.2012 | 17:22
Русофилската антинародна партия БСП газ пикае. По-добре те отколкото децата ни след години, ако това глупаво Беленско начинание не беше спряно. Защо никой не поставя въпроса към идиотите социалисти / А КЪДЕ ЩЯХТЕ ДА СКЛАДИРАТЕ ОТПАДЪЦИТЕ ОТ БЕЛЕНЕ? ПОД ЧИЙ ЗАДНИК–ВАШИЯ ЛИ, ЕДВА ЛИ.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...