Ръстът на БВП през второто тримесечие изпревари повишението, регистрирано през първите три месеца. Така през второто тримесечие на 2015 г. БВП в реално изражение се е увеличил с 2,2% на годишна база, при ръст от 2% през първото тримесечие на годината. Kрайното потребление е нараснало с 2,1% на годишна база, докато брутното образуване на основен капитал се е увеличило по-слабо – с 1,4%. Нетният експорт беше отрицателен (-1.2% от БВП), въпреки че поради слабото евро за периода се сви в сравнение с първото тримесечие на годината, когато нетният експорт беше -5.8% от БВП, става ясно от месечния икономически анализ на Райфайзенбанк.
Коефициентът на заетост е нараснал с 0,8 процентни пункта на годишна база през второто тримесечие на 2015 г., достигайки 48,7%. От своя страна коефициентът на безработица се е понижил с 1,5 пр.п. за периода до 9,9%.
„Двата показателя отразяват положителната динамика на БВП през тримесечието и се очаква те да продължат плавно да се подобряват“, коментира икономическият анализатор Емил Калчев.
От страна на предлагането през второто тримесечие продукцията на индустрията е нараснала с 2,7% на годишна база. За разлика от индустрията, строителството се е свило с 6,7% на годишна база за периода, за второ поредно тримесечие.
„Неговият спад бе резултат от намаляване на сградното строителство с 13,8%, а незначителният ръст в сегмента на гражданското и инженерно строителство от 1,7% за юни не можа да го компенсира“, допълни Калчев
Анализът отчита, че към юни 2015 г. бюджетното салдо отново бе положително (890 млн. лв.) - за пети път от януари насам.
„Причина за това бяха ускореният ръстът при приходите - с 15,1% на годишна база и далеч по-слабото нарастване на разходите - с 2,1% спрямо юни миналата година. Ръстът на приходите се дължеше главно на повишени приходи от ДДС – с 459,8 млн. лв. на годишна база, поради повишено потребление и подобрена събираемост, както и от акцизи – със 171,9 млн. лв.“, обясни Калчев
Текущата сметка на платежния баланс остана положителна и през второто тримесечие (61,1 млн. евро), за разлика от същия период на миналата година, когато тя бе отрицателна (-9,7 млн. евро).
За полугодието преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната възлязоха на 799,6 млн. евро, което е с 49,7 млн. евро повече от обема им за същия период на 2014 г. Най-много са инвестициите от Холандия – 567,3 млн. евро, следвана от Австрия (99,7 млн. евро) и Норвегия (87,7 млн. евро).