Икономическата среда в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) остава стабилна през 2015 г., сочи изследване на УниКредит, обхващащо 13 държави от региона. Анализът на финансовата институция показва още, че повечето страни са регистрирали позитивен икономически растеж и са устояли на динамиката на инвеститорските настроения в развиаващите се пазари, като за това до голяма степен е допринесъл фактът, че те са интегрирани към европейските икономики. Това е спомогнало за реализирането на печалби от страна на банковите институции, въпреки че те не са достигнали нивата от преди кризата.
От банката очакват през настоящата година възстановяването на икономиките да спомогне за увеличаване на кредитирането в региона и спад на лошите кредити. “Въпреки че все още има значителни различния по страни, в банковите сектори в ЦИЕ като цяло има много положителни процеси. Подобрява се кредитирането, обемът на бизнеса дава възможност за реализиране на доходност. Наблюдава се установяване на устойчив модел за финансиране в региона, където местните депозити стават все по-важен източник на финансиране“, коментира Карло Вивалди, директор на УниКредит за ЦИЕ. „Изисква се внимание към средата с ниски лихви, регулаторни изисквания, особеностите на местните пазари, геополитическото напрежение в някои страни и ефектите от миграцията“, допълва още той.
“Кредитирането се подобри в някои страни, най-вече в Централна Европа“, каза Мауро Джорджо Марано, заместник-директор Стратегически анализи на УниКредит. „Динамиките на растеж в други държави бяха по-слаби, в някои случаи заради еднократни фактори. По отношение на кредитите за домакинства наблюдаваме засилване на търсенето на заеми в местна валута в сравнение с чуждестранна, което създаде в някои страни уязвимости в предишни години“. Средният показател на региона за заеми към депозити значително се e подобрил от 122% през 2008 г. на 101% през 2015 г.