Хронично болните са поредната жертва на кризата, изтъква Associated Press и посочва за пример болните от диабет. Според проучванията диабетиците в САЩ рискуват живота и здравето си, тъй като не правят профилактимни прегледи си, не тестват редовно нивото на кръвната захар и не взимат лекарствата и инсулина си. Причината за това са по-ниските доходи и здравни осигуровки, коментират анализаторите.
Лекарите все по-често предупреждават, че хронично болните пациенти си "спестяват" посещенията. Много от тях разчитат на дните със свободен прием, а това влошава състоянието им и те стават чест пациент на кабинетите за спешна помощ. Лекарите отбелязват, че ако диабетът не се следи той води до тежки усложнения – като ампутация на крайници, загуба на зрението и заболявания на бъбреците. Медикаментите и средствата за контрол на това заболяване костват между 350 и 900 долара месечно. Спешното лечение на усложнения обаче може да струва 10 хил. долара, а понякога щетите могат да се окажат и много по-сериозни.
Заради кризата намаляват продажбите на най-популярните медикаменти за следене на състоянието на хронично болните, показва още проучване, подготвено от информационната агенция. Прави впечатление, че много диабетици например предпочитат по-евтини инсулинови инжекции вместо таблетки, чиято цена е по-висока. В същото време расте броят на хронично болните в САЩ.