Снимка: Corbis.com
Месопреработвателният бранш няма да бъде серозно засегнат от глобалната икономическа криза. Това заяви председателят на Асоциацията на месопреработвателите Костадин Паскалев по време на кръгла маса на тема: „Перспективи пред развитието на леката промишленост в Благоевградски регион". Хранителният бранш е с дял 25% от общия дял на икономиката. 19% е делът на месопреработвателната индустия, отчете още той. Правят се значителни инвестиции за развитието на бизнеса, най-вече за подобряване на логистиката и дистрибуцията, обясни Паскалев.
"В България има общо 428 месопреработвателни предприятия, 9 от тях са в Благоевградска област. Членството на страната ни в ЕС дава възможност на месопреработвателния бизнес да излезе на големи международни пазари", смята още Костадин Паскалев.
В страната има над 140 хил. работни места в областта на текстилната промишленост, като 10 хил. са заетите в област Благоевград, обясни председателят на Търговско-промишлената палата Сандански Володя Стоянов, цитиран от pari.bg . Той изтъкна още, че проблемите пред текстилния бранш са ниската работна заплата - 450 - 480 лв., както и минимално-осигурителните прагове, които позволяват нелоялна конкуренция.
Под влияние на световната икономическа криза поръчките в бранша са налалели около 50%, призна Стоянов. Според него, за да се развие текстилния бранш са нужни промотиране и реклама зад граниица и по-добри условия за кредити.