Днес аржентинците гласуват за президент, депутати в долната камара на парламента, сенатори и губернатори на провинциите.
Почти сигурно е, че за президент ще бъде преизбран сегашният държавен глава Кристина Кирхнер, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Проучванията на общественото мнение й отреждат преднина от близо 40% пред основния й опонент социалиста Ермес Бинер, губернатор на провинция Санта Фе.
Безспорното лидерство на Кирхнер се дължи на рекордния икономически растеж, разединената опозиция и симпатиите, които тя си спечели след смъртта на съпруга си и неин предшественик на поста Нестор Кирхнер, който почина през октомври миналата година. Това на практика означава, че Кристина Кирхнер ще спечели със сигурност втори пореден четиригодишен президентски мандат.
За да бъде преизбрана още на първи тур, Кирхнер трябва да получи над 45% от гласовете или над 40% с преднина от над 10% пред основния си съперник.
Евентуалният втори тур е предвиден за 20 ноември. Всички проучвания на общественото мнение отреждат на кандидатката на управляващия перонистки левоцентристки Фронт за победа резултат между 51 и 55,4%. Ермес Бинер остава много назад с едва 12-15%.
Кирхнер спечели произведените на 14 август предварителни президентски избори с над 50 процента от гласовете. Заради тази убедителна победа и резултатите от сондажите предизборната кампания бе белязана от всеобща апатия и дори от липса на дебат между кандидатите, се оплакват наблюдатели.
Популярността на Кирхнер се дължи главно на нейната икономическа и социална политика. Аржентинската икономика нараства средно с по 8% годишно след идването на власт на покойния й съпруг, управлявал от 2003 до 2007 г. С изключение на 2009 г., белязана от световната криза, когато растежът бе 0,9 процента, Аржентина през последните години би всички рекорди. Потреблението преживява истински бум, а безработицата е малко над 7 процента.
Аржентинците помнят Нестор Кирхнер като човека, който успя да извади втората икономика в Южна Америка от колапса, в който тя бе изпаднала през периода 2001-2002 г. Той постигна това чрез увеличаване на потреблението и успешно преструктуриране на държавния дълг без помощта на Международния валутен фонд. Инфлацията, която достига 25%, аферите за корупция на хора, приближени до властта, личното обогатяване на семейство Кирхнер (с 928% между 2003 и 2010 г., според официално декларираните доходи), несигурността, която редовно изкарва аржентинците на демонстрации, и критиките от страна на двата основни вестника в страната не намаляват популярността на президента. Нито пък предупрежденията на експерти, че икономическият модел на Кирхнер, основан на субсидираното потребление, трудно може да издържи в дългосрочен план.
Едновременно с президентските се произвеждат и парламентарни избори, за да бъде подновен наполовина съставът на Камарата на депутатите и на една трета този на Сената. Очаква се управляващата партия да си върне мнозинството в двете камари на парламента, което загуби през 2009 г.
Подкрепата за Кристина Кирхнер е толкова висока, че в Аржентина дори започна полемика за евентуална промяна на конституцията, за да бъде премахнато ограничението за повече от два поредни президентски мандата.