Към края на август чуждите инвестиции са 517 млн. евро

19.10.2017 | 11:45
по статията работи: econ.bg
От данните на БНБ се вижда огромно намаление инвестициите в недвижими имоти от началото на годината
Към края на август чуждите инвестиции са 517 млн. евро
Снимка: БГНЕС

За първите осем месеца на годината в страната са постъпили 516,4 млн. евро чужди инвестиции. За същия период на миналата година размерът им е бил 1,12 млрд. евро. Това означава спад от над 54 на сто. Данните са на Българската народна банка (БНБ). Данните само за август показват, че инвестициите в страната са почти 72 млн. евро, спрямо 158 млн. евро през август 2016 година.

От данните на БНБ се вижда огромно намаление инвестициите в недвижими имоти от началото на годината. Те са едва 7 млн. евро, спрямо 57,6 млн. евро година по-рано. Основните чужди инвеститори на имотния пазар у нас са от Русия - 3,3 млн. евро, следвани от тези от Украйна - 0,8 млн. евро, и граждани на Казахстан - 0,5 млн. евро.

Предварителните данни на БНБ показват още и увеличение на българските инвестиции в чужбина за първите 8 месеца със 116 млн. евро, спрямо ръст от 162,7 млн. евро година по-рано.

Най-голям принос имат постъпления под формата на дългови инструменти, докато при реинвестираната печалба се забелязва отлив на капитали за периода януари - август. Чуждестранните инвестиции в страната за осмия месец от годината са 71.6 млн. евро, а месец по-рано те бяха минус 6.1 млн. евро.

Отново водещи са инвестициите от Холандия - през август те нарастват с почти 44 млн. евро до общо 435.8 млн. евро от началото на годината основно от дългови инструменти. Челното място на Холандия не е изненада, тъй като държавата е с по-либерален данъчен режим и често зад инвестициите стоят български капитали или от други държави извън ЕС, посочва изданието.

На практика почти цялата сума на капиталовложенията от началото на годината представлява постъпления от дългови инструменти според разбивката на БНБ по вид инвестиции. Това не е особено добра новина, тъй като те са показател за краткосрочни инвестиционни интереси - обикновено се използват за модернизация и други плащания. Общо за периода стойността на постъпленията под формата на дългови инструменти достига половин милиард евро. За сравнение, година по-рано нивото беше с 200 млн. евро по-ниско.

Дяловият капитал е на плюс към края на август в размер на 21.8 млн. евро. За сравнение, акумулираната сума за първите седем месеца беше на минус от 5.2 млн. евро. Причината за положителната промяна са вложенията от август, които вероятно са дошли от Холандия. Като цяло обаче сумата е малка в сравнение с отчетената преди година - 562 млн. евро. Към момента това показва, че дългосрочният интерес към България намалява, но има вероятност данните от тази година да бъдат ревизирани нагоре през следващите месеци.

Реинвестираната печалба остава факторът, който дърпа общата сума на постъпленията в страната надолу. Към август парите тук са на минус от 10.5 млн. евро, но предстои да се повишат. Причината е, че все още няма данни за юли и август, тъй като числата се взимат от тримесечните и годишните финансови отчети на фирми. Вероятно през следващите няколко месеца ще бъдат ревизирани нагоре.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...