Кьовеши у нас: Ключът към успешната борба с корупцията е да спечелим сърцата и разума на хората

09.11.2023 | 14:30
по статията работи: econ.bg
Кьовеши у нас: Ключът към успешната борба с корупцията е да спечелим сърцата и разума на хората
Снимка: Nova

Борбата с корупцията вече е борба за запазване на демокрацията, отбеляза Денков

Българският офис на европейската прокуратура може да бъде даден като добър пример. Tова каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след среща с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел.

Сравнявайки офиса в България с другите офиси, смятам, че сме заложили добри стандарти тук, добави

„Първо искам да благодаря на европейския главен прокурор, госпожа Кьовеши, че отново посети България, с което показва колко важно е да се покрие цялата територия на Европа със силно присъствие на Европейската прокуратура”, заяви българдският премиер.

Той припомни, че поводът за посещението е конференцията, свързана с борбата с корупцията.

„Борбата с корупцията вече не е само борба за спестяване на публични средства, а вече започна да се превръща и в борба за запазване на демокрацията. Значението и ролята на борбата с корупцията придоби нови по-глобални измерения”, отбеляза още Денков.

Той обясни, че е имало кратка среща между него, Кьовеши и Мария Габриел.

„Говорихме за работата на Европейската прокуратура в България и набелязахме някои мерки, с които правителство би могло да помогне”, каза Денков.

Кьовеши посочи, че преди да разговаря с премиера и вицепремиера е имала среща и с министъра на правосъдието. Обсъдени са били няколко теми. Кьовеши определи разговорите като „много конструктивни”. 

„Първо трябва да завършим процеса по финализиране на офиса на европейската прокуратура в България, така че да е напълно функциониращ. Много стъпки са направени. Но в момента не сме запълнили броя на делегираните прокурори”, каза Кьовеши. „Сравнявайки офиса с другите европейски, това е добър пример за отдаден и независим екип”.

„За нас беше важно да получим подкрепа. За това правителството борбата с корупцията е върховен приоритет. Това означава постоянен диалог с европейската прокуратура, законодателни промени и единни действия”, каза Мария Габриел. 

Посланието, което ще остане от тази среща – от разговора ни по различни теми разбираме, че България може да бъде държава членка на ЕС, която задава стандарти, каза още вицепремиерът. „Това ни натоварва с още отговорност да продължим по пътя, по който от ден първи това правителство върви – борба с корупцията, ясна реформа в правосъдната система, конституционни промени“, подчерта Мария Габриел. 

България може да бъде пример за другите в ЕС, това зависи от нас  и ще продължаваме да го отстояваме, добави тя. 

Вицепремиерът отбеляза още, че мисията на европейския прокурор е изключително важна, защото, борейки се със злоупотребите и измамите, защитава общия интерес на Европейския съюз и на всяка страна членка. 

От Министерството на правосъдието съобщиха, че министър Атанас Славов и Лаура Кьовеши също са обсъдили теми, които да доведат до по-ефективната дейност на европейската прокуратура.

Министър Славов подчерта добрата рамка на сътрудничество с Европейската прокуратура и редовните си контакти с българския представител Теодора Георгиева. Той запозна европейския главен прокурор с приоритетите на министерството, като работата по структурата на новата антикорупционна комисия и добавянето на разследващи функции към дейността й, промените в Конституцията, засягащи и отговорностите на главния прокурор, предават още от Министерството на правосъдието.

Сред темите, които Лаура Кьовеши повдигна, се откроиха предстоящите законодателни промени, които да синхронизират българското законодателство с това на останалите държави в ЕС, за да създадат условия за по-успешно разследване на трансграничните престъпления. И по-конкретно бъдещите промени в Закона за административните нарушения и наказания, които да разширят видовете административно-наказателни санкции за юридическите лица, облагодетелствали се от престъпления. Освен имуществени санкции се предвижда да се въведат и неимуществени. Също така беше обсъдена възможността за предвиждане на състав за престъпления за митническа измама при определени хипотези, казват от Министерството на правосъдието. 

Европейският главен прокурор прояви засилен интерес и към напредъка в работата по преустройството на сградата на ул. „Раковски“ 134, в която европейските делегирани прокурори трябва да се настанят. Кьовеши подчерта, че е изключително важно в една сграда да бъдат обединени всички дейности от компетенциите на делегираните прокурори, така че тяхната работа да бъде максимално обезпечена.

Министър Славов и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши се договориха за следващи срещи в близко бъдеще.

Ключът към успешната борба с корупцията е да спечелим сърцата и разума на хората, те да усетят справедливостта, заяви в изказването си на форума Кьовеши. Тя бе категорична: корупцията не е имагинерно явление, често тя се превръща във въпрос на живот и смърт и го илюстрира с някогашен пример от Румъния, когато избухнал заради „пестене“ на оборудване пожар в клуб отнема човешки животи.

Имаме нужда от герои, които да налеят живот в структурите, противодействащи на корупцията и ясно да заявят, че не може повече така, бе акцент в изказването на премиера Николай Денков./Нова

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...