Мнозинството от гражданите на Латвия гласуваха против предоставянето на руския език на статут на втори официален в
държавата, предаде "Асошиейтид прес". Това се случи на проведения вчера референдум, гласуването в който завърши в 20:00 часа по Гринуич.
Резултатите показват, че близо 79% от участвалите във всенародното допитване са се обявили против предложението. В подкрепа сасе обявили около 21на сто. Най-много привърженици на идеята има във втория по големина град в страната - Даугавпилс. 85 от избирателите там са гласували в подкрепа на предложението руският език да стане втори официален. Сравнително голям е и броят на жителите на столицата Рига, които са се обявили в подкрепа на руския език - 40%.
Руският е първи език за около 1/3 от 2,1-милионното население на страната и много от жителите й искаха той да има статут на официален.
Но за етническите латвийци, референдумът бе нагъл опит да се посегне на независимостта на страната, която се възстанови преди две десетилетия, след половинвековна окупация след Втората Световна война.
Латвийските лидери призоваха за усилия за борба с етническото разделение. Резултатите от референдума подчерта разделенията между латвийскоезичното мнозинството и рускоезичното малцинство в бившата съветска република, която сега е член на Европейския съюз, коментира АФП.
Латвийският президент Андрис Берзинш заяви, че резултатът е ясен и добави, че е нужна "сериозна дискусия". "Голямо мнозинство латвийски граждани изразиха единодушната си подкрепа за една от същностните конституционни цели - националния език", гласи част от негово изявление, цитирано от Агенция "Фокус".
Гласуването на референдума в Латвия срещу установяването на руския за език за официален в страната не отразява
реалността, защото над 300 000 рускоговорящи в Латвия са били лишени от правото си на глас, предаде Франс прес, като цитира изявление на руското министерство на външните работи.
Хората, които се водят за негражданите в Латвия от 1991 г., тоест от независимостта на страната, не са нито латвийски, нито руски граждани. Те имат специален статут, който не им позволява да
гласуват и да заемат някои професии като съдия, прокурор, адвокат, помощник адвокат, нотариус или военен.
Руското малцинство в Латвия съставлява около една трета от двата милиона жители на страната. Москва освен това поиска обяснения относно решението на латвийската централна избирателна комисия да не предостави статута на наблюдатели на руска делегация по време на референдума.