До пет години болниците ни ще изпаднат в кадрови колапс заради изтичане на медицински кадри в чужбина. Прогнозата идва от най-големия европейски кариерен форум в сферата на здравеопазването, който започна във Варна.
145-ма лекари са напуснали страната ни само за първите три месеца на 2011 г., а ежегодно губим 1500 медицински сестри. Всеки медицински специалист в България е кандидат-имигрант, съобщава Нова телевизия.
Такова е стряскащото мнение на стотиците лекари, сестри и фармацевти, дошли на форума да търсят работа в чужбина. А причините са липсата на оборудване, нормални условия на работа, голямата отговорност, стресът и несъответствие на заплащането.
Ако у нас един лекар специалист получава между 800 и 1200 лева заплата, в Дания, например, ще му плащат средно между 5000 и 7000 евро на месец. По данни на медицинските университети през последните години само една трета от завършващите лекари у нас остават на работа в България.
За един ден повече от 200 български медици се опитаха да си намерят работа по специалността в чужбина. По-доброто заплащане и по-добрите условия на труд са основните мотиви на лекарите, сестрите и
стоматолозите, които дойдоха във Варна на среща с работодатели и посредници от Европа, предаде bTV.
Според представители на посреднически фирми, в Германия например съществува недостиг на лекари - има 20 000 незаети места, системата на специализации е много по-различна отколкото в България и 98
процента от болниците имат права да водят специализации.
Доктор Петър Генов е управител на варненския тубдиспансер, който си търси работа зад граница. "Искам да мога да се концентрирам върху пациента, а не да се боря с администрация от типа на РЗИ,
Здравна каса, министерство и цялата административна система, на която съм принуден да пращам десетки документи за всяка своя стъпка и действие", казва д-р Генов.
Взелите специалност в чужбина рядко се връщат в България. Статистиката сочи, че лекарското съсловие у нас все повече застарява.