Мнозинството лекари не са доволни от реформите, предназначени за здравния сектор. Предварителните резултати от проучване за удовлетвореността на лекарите от работата им сочи, че близо 90% (87,2%) от родните медицински служители са негативно настроени към реформите.
Анкетата е направена в периода между 2 и 14 март, съобщават авторите на проекта от HealthGrouper.com. В нея са участвали общо 255 лекари от страната от 54 медицински специалности.
Нито един от практикуващите лекари не е заявил, че е „много доволен“.
Над половината от анкетираните са „много недоволни“, а почти 50% биха променили работното си място, ако можеха. Отново високо число – 44% от тях не биха препоръчали на бъдещите си колеги своята
професия. Интересно е също така, че разликата между недоволството в здравните сектори е минимална - 95% за държавните служители и 85% за частнопрактикуващите.
Между 4 и 5 хиляди от 35 хиляди практикуващи общо медицински работници биха емигрирали в търсене на по-добра професионална реализация. Типичният профил на лекар, желаещ да замине в чужбина е мъж или жена на средна възраст (между 36 и 45 години), със специалност и между 10 и 15 години трудов стаж. Той или тя практикува в държавна болница и изпитва силно недоволство от ниското заплащане и липсата на ясно дефинирани работни правила.
Пет са основните групи проблеми, които обуславят негативното мнение на медицинските служители. Това са ниските заплати и начина на финансиране от НЗОК, усложнените и многочислени административни процедури и неясните и частични реформи, част от липсващата устойчива визия за развитие на здравната система. Ширещата се корупция в здравеопазването и медийното и обществено отношение към лекарите също са основополагащ фактор.