Либийската опозиция обмисля да поиска чуждестранни въздушни удари

02.03.2011 | 10:04
по статията работи:
Водачите на опозицията се събраха в Бенгази, градът - средище на бунта, за да обсъдят действията си след съставянето на военен съвет в събота
Либийската опозиция обмисля да поиска чуждестранни въздушни удари

Междувременно либийски опозиционни водачи губят надежда, че народният бунт ще свали режима на Муамар Кадафи и обмислят да поискат чуждестранни военновъздушни удари, предаде АФП, цитирана от БНР.

Водачите на опозицията се събраха в Бенгази, градът - средище на бунта, за да обсъдят действията си след съставянето на военен съвет в събота. Салуа Бугайги, представителка на коалицията от опоненти на режима на Кадафи, каза пред журналисти, че нейната коалиция се готви да поиска забранена за полети зона, но други представители на опозицията предпочитат да поискат чуждестранни военни удари по въздуха, може би под мандат на ООН, срещу стратегически обекти в Либия.

Либийски дипломат в ООН увери, че преходното правителство, съставено от либийската опозиция, ще започне да работи, дори и Кадафи да отказва да напусне Триполи.

Преди няколко часа американският сенат единодушно прие резолюция, с която призова света да обмисли затваряне на въздушното пространство над Либия. Съединените щати оповестиха вчера, че обмислят варианти за военна намеса. В НАТО обаче няма единодушно становище по въпроса.

Сириецът Нидал Хлайф, който живее в България от няколко години, коментира за предаването ни "Преди всички", че арабите не искат демокрация, внесена отвън.

Международната общност трябва да продължава да оказва политическа, и медийна, и финансова подкрепа на протестиращите в Либия, а в същото време трябва да подсилва изолацията и политическия натиск върху режима на Муамар Кадафи. Директна военна намеса подсилва позицията на Кадафи. Той ще призове народа си, за да излизат и да се борят срещу чуждите агресори. Подобна намесе ще отслабва позицията на протестиращите хора в Либия. Те ще изглеждат като слаби, които сами не могат да се справят пред режима на Муамар Кадафи. Няма да има национално съгласие от големите либийски племена около тази намеса и това може да води до една евентуална гражданска война, а точно това всъщност цели Кадафи. Подобна намеса започва да дава оправдания за различни терористични организации като "Ал Кайда". Арабите не искат демокрация, внесена от Запад, каза Нихад Хлайф.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...