Лихвите по ипотечните кредити у нас остават сред най-високите в ЕС

08.08.2011 | 11:15
по статията работи:
Лихвите у нас са високи, защото пазарът в България се смята за рисков, коментира шефът на "Кредит Център"
Лихвите по ипотечните кредити у нас остават сред най-високите в ЕС

Лихвите по ипотечните кредити в България продължават да са едни от най-високите в ЕС. Има обаче и страни като Румъния и Унгария, където са още по-високи и от българските. Това съобщи пред Агенция "Фокус" изпълнителният директор на "Кредит център" Тихомир Тошев.

Средно лихвите по ипотечни кредити в евро у нас се движат около 7%, а тези в лева – 8%. В Румъния и Унгария са с около 0.5-1% по-високи.  По-ниски са лихвите в развитите пазари като Франция, Германия, Великобритания. Там се движат между 3,5 и 5%.

Лихвите у нас са високи, защото пазарът в България се смята за рисков. Затова и рисковата премия, която е един от компонентите при определяне на лихвата и на цената на кредита, при нас е по-висока, обясни експертът. Той добави, че ресурсът у нас се добавя основно в момента от вътрешния пазар и затова сме с най-високи лихви по депозитите в ЕС.

Когато даваш най-много пари, за да привлечеш ресурс, нормално е когато го отдаваш на потребителите във вид на кредит, цената му да се прехвърли при тях. Всичко това води до по-високите лихви по кредитите при нас, но според Тошев се вижда и положителна промяната – икономическата страна се стабилизира.

Трайна е тенденцията за подобряване на условията по кредитите и намалението на лихвите, съобщи още Тошев.

От началото на годината експертите отчитат чувствително раздвижване на пазара на кредитиране. При потребителското кредитиране ръстът е по-малък - в рамките на 2-3%.  По-сериозно е раздвижването при ипотечното кредитиране. Ако погледнем и данните от Агенцията по вписванията за вписаните ипотеки, ще видим, че през второто тримесечие на годината има сериозен ръст спрямо първото тримесечие на тази година и второто тримесечие на миналата година, отчете експертът.

Тенденцията на подобряване на средата се дължи на няколко фактора. Тя се е оформила в края на 2009 година, малко по-колеблива е била през 2010 година, но се е затвърдена в първото полугодие на 2011 година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...