Лихвите по кредитите и депозитите у нас едва ли ще намалеят до края на годината. Това мнение изказа Бисер Манолов, председател на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, по време на семинар за стабилността на банковата система.
„Рискът в системата очевидно се покачва и банките изцяло са съсредоточени в управлението на краткосрочната си ликвидност. Така че трудно ще има намаляване на лихвите", допълни още Манолов.
Банковият сектор е сред най-регулираните отрасли в икономиката ни. Системата е стабилна и институциите ни се държат адекватно, стана ясно още по време на дискусиите. Като цяло финансовата ни система е добра и нивото ни е сравнимо с Унгария, категорични бяха банкерите. Според тях българските банки не регистрират директни загуби, както в САЩ, например. Проблемът у нас е липсата на парични потоци към страната. Свитото кредитиране банковите експерти коментираха и с липсата на добри проекти. Голяма част от кандидатсващите за кредити имат отрицателна доходност. „Банките не могат да финансират гарантирана загуба", допълниха експертите.
Като цяло банковата система е стабилна благодарение на традиционализма и на банките, и на потребителите. У нас няма „сложни финансови инструменти", търгувани от банките, а българите обикновено теглят по един заем, а не по няколко. „Висок е и коефициентът на спестовност на българите", допълни Стоян Манолов, директор Дирекция Надзорни макроанализи и стратегии в БНБ. Много малък е и процентът на българите, теглили кредит от банка в Европа.
Българските банки купуват скъпо паричния ресурс и по тази причина и лихвите по кредитите са високи, обясни още Бисер Манолов от Фонда за гарантиране на влоговете. Банките ни могат да се възползват и от операциите на Европейската централна банка при лихва от 1,2%. „Става въпрос обаче едва за 20-30 млн. евро за всички банки. Единственото условие да бъдат заложени български еврооблигации в замяна", коментира Манолов. Пропомняме ви, че преди седмица от ЕЦБ отпуснаха 442 млрд. евро в подкрепа на банковата система в еврозоната.
Въм Фонда за гарантиране на влоговете на банки има 855 млн. лева. Общият размер на депозитите надхвърля 12,8 млрд. лева, като по-голямата част (над 12,4 млрд. лева) са на физически лица, поясни Манолов. Той припомни, че фондът гарантира влогове до 100 хил. лева. Когато обаче условията са договорени допълнително с клиента, гаранциите не важат. „Това не се отнася за промоционалните лихвени проценти", успокоиха банкерите.