Логото на България ще бъде променено 3

14.02.2013 | 12:35
по статията работи: Лили Бончева
То не е крадено от Киргизстан, категорични са от МИЕТ
Логото на България ще бъде променено

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев съобщи пред журналисти, че е възложил на изпълнителите на поръчката за изработването на туристическото лого на България да се консултират с всички, изразили неодобрение към него, и за тяхна сметка да го преработят във вид, който да бъде приет от българското общество и професионални среди.

Искането от моя страна беше още отпреди 10 дни, уточни Добрев, цитиран от БТА.

Очаквам минимум 5 процента ръст на броя на туристите през зимния сезон и аналогичен ръст през лятото, посочи той, след като откри туристическата борса в София.

Преди това днес от МИЕТ отрекоха обвинението, че новото туристическо лого на страната ни е копирано от това на Киргизстан. "Работата по логото е започнала месец и половина преди официалното представяне на логото на Киргизстан", заяви Анелия Генова, директор "Маркетинг, реклама и информация в туризма” в МИЕТ в ефира на bTV.

Според проф. Симеон Желев, ръководител на екипа, изготвил стратегията за бранд "България” реално похарчената сума за изготвянето на стратегията е 1,384 млн. лева. Двамата експерти са категорични, че българското лого е оригинално, въпреки че е обявено публично през януари, а това на Киргизстан е показано още през септември.

Според тях не бива да се прави сравнение между логата, защото българското лого е изготвено след извършване на редица тестове и при друг алгоритъм на работа.

119945

Според някои мнения логото на България прилича удивително много на това на Киргизстан. Колаж: iNews.bg

Експертите са категорични, че за изготвянето на бранд "България” е много важно да се знае какво мислят чуждестранните туристи за страната ни. По думите на Желев към момента основните асоциации, които България буди у чужденците, са "море” и "евтино”.

Според Генова всички участници в изготвянето на стратегиите са били на много добро ниво.

Генова твърди, че поръчката за логото е направена в началото на 2012 г. и всеки е можел да участва в конкурса. Тя твърди, че похарчената сума е отишла за цялостна система от стратегии, общо четири на брой. За целта са направени проучвания чрез анкети в над 10 държави, а самите анкети са били преведени на 11 езика.

Идеята е целият бизнес да работи в една посока и да има единна визия, категорична е Генова. Тя твърди, че в момента България безспорно се нуждае от бранд и стратегия. Водят се разговори с всички недоволни от логото, за да се постигне консенсус.

Общата стратегия за бранда е за период от 10 години и в нея са заложени ръстове в броя на туристите в размер на 25% в 5-годишен план. Това е възможно, ако стратегиите се прилагат правилно.


 

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

veselin vasilev 14.02.2013 | 13:02
Според мен сегашното лого изглежда добре. Убеден съм, че когато направят новата емблема отново ще има много хора, които ще негодуват и ще кажат, че тя също не става. Положението е такова, че каквото и да се направи, винаги ще има недоволни.
мирослава николова 14.02.2013 | 13:02
България трябва да наложи свой бранд и стратегия, но докато продължаваме да се караме като малки деца това няма да стане. После ще се чудим защо туристите избират да посетят Македония или Гърция, а не България.
Nikol Pinova 18.02.2013 | 16:38
То в нашата държава винаги е така мирослава николова. Само да се направи нещо хубаво и наистина свежо и кучетата се разлайват веднага, като се стараят да го оплюят максимално. И на мен сегашното лого много ми допада!
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...