Лондонското Сити към Мей: Не се пазарете за пенитата в преговорите за Брекзит

24.11.2017 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Бавният напредък в разговорите безпокои бизнеса и буди опасения, че Великобритания може да напусне един от най-големите търговски съюзи в света без сделка
Лондонското Сити към Мей: Не се пазарете за пенитата в преговорите за Брекзит
Снимка: под лиценза на creative commons

Великобритания не трябва да затъва в пазарлъци за "пенитата", когато уговаря развода си с Европейския съюз, а вместо това трябва да се фокусира върху "големите паунди", които търговската сделка с Европа ще донесе, заяви кметът на лондонското Сити Чарлз Боуман, цитиран от "Ройтерс".

Той призова правителството да вдигне финансовата оферта към Брюксел, за да излезе от задънената улица в преговорите за новата търговска сделка.

Бавният напредък в разговорите безпокои бизнеса и буди опасения, че Великобритания може да напусне един от най-големите търговски съюзи в света без сделка.

"Става въпрос за паунди срещу пенита. Ако се пазарим за пенитата сега, това означава, че ще изпуснем пандите в бъдеще", каза Боуман в интервю за "Ройтерс".

Според много поддръжници на Брекзит Великобритания трябва да напусне преговорите без да плати каквито и да е пари на Брюксел за уреждане на дългогодишните ангажименти в блока.

По думите на Боуман обаче Великобритания разполага с пет седмици, за да осигури преходна сделка с партньорите от ЕС или рискува да загуби работни места, тъй като банките преместват дейностите си от Лондон в ЕС.

Премиерът Тереза Мей подкрепя сключването на преходно споразумение, но Брюксел настоява Великобритания да се договори първо за сметката, която трябва да плати преди излизането си от ЕС.

Комитетът за Брекзит на Мей, съставен от някои от най-влиятелните й министри, заяви, че Великобритания ще спази ангажиментите си към ЕС.

Според местни медии тя може да увеличи плащанията до 40 милиарда паунда, което е повече от два пъти спрямо първоначалните оценки от 20 милиарда евро.

В риск са 71.4 милиарда паунда от данъци, които британският финансов сектор събира всяка година и 2.2 милиона работни места във Великобритания, коментира Боуман, според когото Лондон все пак ще остане "най-големия" финансов център.

"Тук имаме нещо много уникално, едно струпване, което не може да бъде повторено. Ако можеше, вече щеше да е станало. Хората харесват Лондон", коментира той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...