Кредитите с просрочие над 90 дни стигнаха 5.4 млрд. лв. По-голямата част - 3.9 млрд. лв., се водят "загуба", защото те не се обслужват повече от шест месеца и имат минимален шанс да бъдат върнати. Това сочи надзорната статистика на БНБ към 30 септември. Общо отпуснатите заеми на фирми и граждани възлизат на 50 млрд. лв.
Проблемните кредити се делят на три групи според периода на просрочието и риска заемът да стане несъбираем. При кредитите "под наблюдение" вноските се бавят между 31 и 90 дни. Обемът им към края на септември възлиза на 4.7 млрд. лв. Счита се, че при тези заеми нарушенията в обслужването са "несъществени" и рискът да не бъдат изплатени е малък. Затова те се провизират на 10% от стойността, става ясно от информацията на днешния брой на вестник "Сега".
Лошите кредити са заемите със забава над 90 дни, като стойността им към края на деветмесечието достига близо 5.4 млрд. лв. Това по изчисления на БНБ представлява 10.61% от общия обем на отпуснатите заеми. От общата сума малко над 1.5 млрд. лв. се водят "необслужвани", т. е. забавата на вноските е между 3 и 6 месеца, а провизиите са за 50% от стойността на тези заеми. По-голямата част са кредитите, определени като "загуба". При тях просрочието е над 180 дни или се очаква задължението да стане несъбираемо по други причини. Към края на септември тези кредити възлизат на 3.88 млрд. лв., което е увеличение с 800 млн. лв. само за три месеца - от юли до септември. В сравнение със септември миналата година кредитите с тежки просрочия сега са двойно повече. Те са били 1.8 млрд. лв. към края на деветмесечието на 2009 г., а сега са с 2 млрд. лв. повече.
Причината за увеличаването на лошите заеми е бавното възстановяване на икономиката от кризата, смятат експертите. От статистиката се вижда, че проблемните заеми са стабилно покрити с провизии и други буфери. "Достигнатите нива на кредитен риск са управляеми", обобщават от централната банка.
Германия
Проблем с лошите заеми има не само в България, но и в куп други държави. В Германия например всеки десети длъжник на практика е фалирал, сочи проучване на компанията за събиране на вземания "Кредитреформ". От януари насам германците, които не са в състояние да обслужват заемите си най-вече заради загуба на работното си място, са се увеличили с 300 000 и вече наброяват 6.5 милиона души.