МАЕ повиши значително прогнозите си за енергията от възобновяеми източници до 2021 година

25.10.2016 | 17:40
по статията работи: econ.bg
Агенцията очаква глобалният капацитет на електроенергия от възобновяеми източници да се увеличи с цели 42%, или с 825 гигавата до 2021-а година, като новата прогноза е с 13% по-висока от тази, направена през миналата година
МАЕ повиши значително прогнозите си за енергията от възобновяеми източници до 2021 година
Снимка: БГНЕС

Международната агенция по енергетика (MAE) повиши драстично прогнозата си за растежа на енергията от възобновяеми източници през следващите пет години и вече очаква делът на зелената енергия в световен план да нарасне до 28% през 2021-а година от 23% през миналата година.

Според последен средносрочен доклад на МАЕ, цитиран от агенция Ройтерс, ръстът на възобновяемите енергийни източници ще бъде задвижван от подобрените политически промени в страни като Съединените щати, Китай и Мексико, както и от рязък спад на разходите и цената.

Агенцията очаква глобалният капацитет на електроенергия от възобновяеми източници да се увеличи с цели 42%, или с 825 гигавата до 2021-а година, като новата прогноза е с 13% по-висока от тази, направена през миналата година.

Ние сме свидетели на трансформация на световните пазари на енергия, водена от възобновяемите енергийни източници, заяви изпълнителният директор на МАЕ - Фатих Бирол.

Близо половината от новата, по-висока прогноза се дължи единствено на САЩ, с оглед на средносрочното удължаване на федералните данъчни кредити, които са предоставени, за да бъде даден тласък на соларната и вятърната енергия в страната, отбелязва МАЕ.

Въпреки това, Китай остава безспорен световен лидер при разширяване на възобновяемата енергия, представлявайки близо 40% от прогнозирания растеж в рамките на следващите пет години, съобщи агенцията, добавяйки, че опасенията от замърсяване на въздуха в страната и благоприятната политическа обстановка ще способстват за този растеж.

През 2021 година повече от една трета от световната акумулирана енергия от соларни панели и от вятърни мощности ще се намира в Китай, се посочва в доклада.

Възобновяемата енергия - което според МАЕ включва водна, слънчева, вятърна, биоенергия, както и вълнова и приливна енергия - ще представлява повече от 28% от световното производство на енергия до 2021-а година в сравнение с 23% през миналата година, посочва Международната агенция по енергетика.

Около 60 на сто от нарастването на глобалното производство на електроенергия през следващите пет години до 2012-а ще дойде от възобновяеми енергийни източници при бързо съкращаване на разликата с въглищната енергия, посочва агенцията.

МАЕ очаква зелената енергия да надвиши 7600 теравата, което е равностойно на общото производство на електроенергия в САЩ и Европейския съюз, взети заедно към днешна дата.

По отношение на инсталираните мощности, възобновяемите източници на енергия надминаха през миналата година въглищните мощности, превръщайки я в най-големия източник на енергия в света, изчислява МАЕ.

Въпреки бързият растеж и рекордната експанзия през 2015 година, при която нарастването на енергията от възобновяеми източници представляваше повече от половината нова мощност в целия свят с рекордните 153 гигавата, МАЕ отбеляза, че този растеж все още е концентриран предимно в соларната и вятърна енергия.

Според новия средносрочен доклад, трайната политическа подкрепа, експанзията на нови пазари, финансовата подкрепа и новите технологични постижения ще продължават да понижат разходите на зелената енергия.

Дори и тези по-високи очаквания за следващите пет години остават скромни в сравнение с огромния неизползван потенциал на възобновяемите източници на енергия, заключи изпълнителният директор на МАЕ - Фатих Бирол.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...