Служители на Агенция "Митници" ще имат достъп до базите с данни на Министерството на външните работи (МВР). По този начин трябва да се улесни определянето на рисковите фирми и камиони, които да проверяват.
За изпълнение на възложените им със закон правомощия органите на Агенция "Митници" и МВР ще обменят информация чрез достъп до автоматизираните им информационни системи. Това предвиждат промени в Закона за митниците, които са подготвени от Министерството на финансите (МФ), съобщават в. "Стандарт".
Митничарите ще проверяват още дали автомобилите имат винетки, както и дали превозвачите имат всички необходими разрешителни, гласят още промените.
Въвеждат се и по-сериозни глоби за контрабанда на цигари. При положение, че някой бъде хванат да пренася нелегално алкохол или цигари, ще отнася глоба в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лв. По този ще бъдат ударени куфарните търговци, които внасят по няколко стека с цигари. Ако бъдат заловени, ще бъдат глобявани с поне 1000 лв.
Значително се ускорява и събирането на налози от страна на митничарите. След като се установи какво е задължението на определена фирма, тя ще има срок от 14 дни, за да го плати. Ако не спази този срок, задължението веднага ще подлежи на принудително изпълнение от Националната агенция за приходи (НАП).
Същевременно трябва да отпадне необходимостта на длъжника да се връчи постановление за принудително събиране, което значително ще ускори събирането на средствата в държавната хазна.
С промените ясно са разписани и правилата за връчване на решенията на митничарите, с които се определя размерът на задълженията. Решението ще се изпращат по пощата. Ако обаче адресът на гражданин или фирма не е известен, или на официалния адреса длъжникът или негов представилет не могат да бъдат намерени, съобщението ще се публикува в интернет и ще се слага на видно място в съответната митница. 14 дни по-късно ще се смята, че съобщението е връчено. Така ще се спре практиката длъжници да се укриват, за да не им бъдат връчени актовете за дължимите суми.
Друга съществена промяна е, че решенията на митничарите ще подлежат на предварително изпълнение. Обжалване на решението няма да спира неговото изпълнение. Когато се установява митническо задължение, изпълнението на решението ще може да бъде спряно само, ако бъде предоставено обезпечение в размер на главницата и лихвите.