Международният валутен фонд (МВФ) е готов да отпусне средства за всяка една от нововъзникващите икономики в случай, че тя изпитва проблеми с платежния си баланс, пише „Си Ен Би Си“. Това заявиха представители на организацията по време на Световния икономически форум в Далиен, Китай.
„Нашата задача е да поддържаме глобалната финансова стабилност, по-конкретно платежоспособността“, заяви заместник-директорът на МВФ Зу Мин.
Подобна е и позицията на ръководителят на МВФ Кристин Лагард, която през август обеща политически сътрудничество и парични средства за нововъзникващите икономики.
Зу допълни, че не е възможно финансовата криза от 1997 г. в Азия да се повтори, тъй като ситуацията в момента е много по-различна. Правителственият дълг, както и дълговете на компаниите, са много по-ниски, а нивото на държавните резерви е по-високо. Според него правителствата трябва да действат с по-голяма прозрачност и по-голяма яснота по отношение на политическата рамка, както и да използват повече публичната комуникация, за да отговорят на високите пазарни изисквания, идващи в резултат на глобализацията.
Зу напомни, че нововъзникващите пазари играят много голяма роля в процеса на вземане на решения в МВФ. Когато формира глобалните си политики, организацията включва и гледните точки на тези страни.
„Например, разработихме макроикономическа рамка, която е полезна и за нововъзникващите икономики. Тя им дава определен начин да се справят с потока от капитали и да управляват макроикономическата стабилност-нещата, които повишават връзките между нас и тези икономики.“, каза Зу.
Готовността на МВФ да помага на нововъзникващите икономики идва в следствие на данните, изнесени наскоро от организацията, че именно проблемите на тези страни оказват негативно влияние върху глобалния икономически растеж.