Прогнозата пред икономическия растеж на Китай в краткосрочен план е подпомагана от икономическите политики в страната, въпреки че в средносрочен план има повече неизвестни, главно заради бързото покачване на задлъжнялостта, високия индустриален капацитет и рисковете пред финансовия сектор, посочват от Международния валутен фонд (МВФ), предаде Bloomberg. Според анализаторите от институцията реформите като цяло са постигнали значителен успех, особено във фокусирането върху услугите като двигател на растежа и либерализацията на финансовите пазари, коментира управляващият директор на институцията Дейвид Липтън.
Същевремнно планът за справяне с високото равнище на корпоративен дълг в страната е „задължителен“ за избягването на „сериозни проблеми“. Освен него е необходимо управляващата комунистическа партия да ограничи плащанията към предприятията от централния бюджет, да ликвидира слабите фирми и да реорганизира и преразпредели загубите им, счита още Липтън. „Китай продължава трансформацията си към стабилния растеж и постигна прогрес на много нива. Но прогресът им остава неравен“, посочи той.
Според него политиките в сферата на юана спомагат за развитието на юана към една по-гъвкава и основана на пазара валута, като таргетът пред властите трябва да е тя да е изцяло плаваща през следващите няколко години.
Относно финансовия сектор, страната трябва да предприеме действия на много фронта и съществува нуждата те да се адресират по координиран начин между институциите и отделните пазари, коментира Липтън.