МВФ вижда неблагоприятна демографска среда, но фискална стабилност у нас

15.11.2013 | 12:30
по статията работи: Петя Бързилска
Фондът заложи икономически растеж от 1,4% за България през 2014 г.
МВФ вижда неблагоприятна демографска среда, но фискална стабилност у нас

Провежданата в България последователна политика е допринесла за устойчивата макроикономическа и фискална стабилност въпреки политическите и социални предизвикателства, и външните неблагоприятни условия. Това се казва в заключението на Международния валутен фонд (МВФ), който беше на редовно посещение в страната.

Според институцията властите у нас правилно са подчертали необходимостта от запазване на стабилността, междувременно развивайки нови модели за растеж и създаване на работни места, които не зависят от извънредни парични потоци. 

Неблагоприятните демографски процеси, засилени от емиграцията, допълнително затрудняват ситуацията в страната, смятат обаче от Фонда. Според институцията ефективното фокусиране на публичните ресурси, увеличената ефективност на социалните услуги и внимателното приемане на европейското законодателство във финансовия сектор са ключови за растежа.

Нисък растеж и вътрешна несигурност, отчита МВФ, разглеждайки текущото състояние на икономиката ни. Растежът се забави в първата половина на 2013 г. на фона на вътрешната несигурност, която се прояви в по-ниско от прогнозираното вътрешно търсене. Нарасналият износ и правителствените разходи обаче успяха да допринесат за позитивен ръст на БВП, пише в заключението на Фонда.

МВФ очаква през тази година икономическият растеж на България да е в рамките на 0,5%.

Растежът бавно ще се завръща, смятат още експертите от международната институция. Възстановяването на икономиките в страните-търговски партньори на България и по-голямото вътрешно търсене, включително чрез харчове по еврофондовете, би трябвало да доведат до растеж от 1,4% през 2014 г., отчитат от МВФ.

Средносрочните прогнози на Фонда предвиждат възможен ръст до 3% от БВП. Но според институцията емиграцията и застаряването на населението, както и ниските перспективи за растежа на производителността и инвестициите, продължават да бъдат пречка за по-засилен растеж и създаване на работни места.

Според Фонда съществуват няколко риска, касаещи перспективите пред българската икономика. Например, що се отнася до вътрешната среда, от МВФ смятат, че получаването на подкрепа за провеждане на нужните реформи ще бъде трудно на фона на затруднената политическа обстановка.

След няколко години на консолидация се прогнозира, че фискалният дефицит ще нарасне до 2% от БВП през 2013 г. Ръстът на пенсиите и социалните плащания са добре балансирани, взимайки предвид нуждата от запазване на нивото на дефицита, смятат от МВФ. 

Прогнозираният от управляващите ръст на БВП в рамките на 1,8% е оправдан, коментират още от институцията. Има обаче рискове в изпълнението на бюджета, се казва още в заключението.

"Има рискове за събираемостта в бюджета за следващата година, но заложеният дефицит ще бъде спазен". Това заяви вчера Мишел Шанън, ръководител на мисията на МВФ в България, цитирана от БНР.

След срещите си с българското правителство тя уточни, че Фондът е загрижен относно замразяването на възрастта за пенсиониране. По думите ѝ има известен брой показатели, които ще се отразят на стабилността на пенсионната система - въпросите за възрастта за пенсиониране, правилата за увеличаване на пенсиите, за системата за ранно пенсиониране, за размера на пенсионните вноски.

"За нас основният проблем е стабилността и все още имаме въпросителни", каза тя.

Попитана за икономическия риск от гражданските протести, Мишел Шанън отговори: "Разбира се, вътрешнополитическата нестабилност се отразява на инвестиционния климат и на решенията на хората дали да влагат пари у вас. В този смисъл това е важен фактор".

"Приемаме заключенията на Международния валутен фонд, които са в подкрепа на усилията на правителството за извършване на реформи", заяви от своя страна министърът на финансите Петър Чобанов по време на заключителната среща с редовната мисия на МВФ.

Припомняме, че Европейската банка за възстановяване и развитие намали прогнозата си за икономическия ръст на България през тази година от 1% на 0,4%. Според ЕК икономиката на България ще порасне с 1,5% през 2013 г.

Същевременно по последни данни на НСИ икономиката ни отбелязва близо процентен ръст. През третото тримесечие на 2013 г. БВП нараства с 0.8% на годишна база и с 0.6% на тримесечна основа.

Какво каза ЕК за България в годишния си обзор на растежа?

Пълното заключението на МВФ може да видите тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...