МВФ повиши перспективите пред световната икономика

22.01.2014 | 10:00
по статията работи: Симеон Досев
Основна причина са положителните данни от развитите пазари
МВФ повиши перспективите пред световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) повиши прогнозата си за глобалния икономически растеж през тази година вследствие на положителните данни от САЩ и Великобритания. Организацията предупреди напредналите икономики да запазят хлабавата си парична политика, за да засилят възстановяването, информира агенция „Блумбърг“.

Още на 8 януари директорът на Фонда Кристин Лагард обяви, че ще бъде направена възходяща ревизия, но досега причините не бяха официално обявени.

Глобалната икономика ще нарасне с 3,7% през тази година, смятат от организацията. Предишната прогноза от октомври прогнозираше 3,6% растеж. Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ ще регистрира ръст от 2,8 спрямо очакваните досега 2,6%. Растежът в Япония ще е 1,7% спрямо 1,2%, а във Великобритания – 2,4% спрямо 1,9%. Това сочат данните на представения във Вашингтон доклад на МВФ.

„В развитите икономики отклоненията от потенциалния БВП като цяло остават големи и имайки предвид рисковете, паричната политика трябва да остане хлабава, докато фискалната консолидация продължава“, се казва в доклада. „В много нововъзникващи и развиващи се пазари по-силното външно търсене от развитите икономики ще увеличи растежа, но слабото вътрешно търсене остава проблем.“

Централните банки в САЩ, Япония и еврозоната се сблъскват с нива на инфлация под поставените цели, опитвайки се в същото време да засилят растежа с помощта на политики като понижаване на основните лихвени проценти почти до 0% и програми за изкупуване на държавни облигации. И въпреки че МВФ повиши перспективите пред развитите страни, от организацията предупредиха, че в нововъзникващите пазари все още има редица рискове, в това число нестабилността на финансовите пазари.

От фонда очакват растеж в еврозоната от 1% през тази година и 1,4% през следващата. Тези стойности са почти непроменени от октомврийската прогноза.

Главният икономист на МВФ Оливие Бланшар предупреди, че има между 10% и 20% риск от дефлация в Европа и ЕЦБ трябва да направи всичко възможно да задържи нивата на инфлация.

Бланшар отбеляза също така, че очаква Федералният резерв на САЩ да увеличи основния си лихвен процент през 2015 г. През миналия месец централната банка обяви плановете си да ограничи месечното изкупуване на държавни ценни книжа от 85 млрд. на 75 млрд. долара, като основна причина е подобряването на пазара на труда.

Според МВФ основният нов риск пред развитите икономики е „много ниската инфлация“, особено в еврозоната.

По отношение на Китай се очаква икономически растеж в размер на 7,5% през тази година, в сравнение със прогнозираните през октомври 7,3%. През 2013 г. растежът във втората най-голяма икономика е 7,7%.

В останалите нововъзникващи пазари вътрешното търсене е останало слабо, смятат от МВФ. Очаква се растежът в Бразилия да бъде 2,3% през 2014 г., в сравнение с прогнозираните досега 2,5%. Перспективите пред Русия също бяха понижени с 1 процентен пункт до 2%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...