МОН предлага вариант за връщане в клас без тест

23.11.2021 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Връщане на 50% от паралелките в клас без да се налага учениците да си правят тест два пъти седмично, ако такива не са доставени. Този вид ротация ще може да се прилага в общините, в които 14-дневна заболеваемост е между 250 на 100 000
МОН предлага вариант за връщане в клас без тест
Снимка: под лиценза на creative commons

Връщане на 50% от паралелките в клас без да се налага учениците да си правят тест два пъти седмично, ако такива не са доставени. Този вид ротация ще може да се прилага в общините, в които 14-дневна заболеваемост е между 250 на 100 000. Това предлага МОН на МЗ в обновените насоки за присъствено обучение, които очакват одобрение на здравното ведомство.

"Изработихме насоките за обучение, които вече са актуализирани, за обучение и действие в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, което ще позволи да се върнат в клас без тестване всички ученици. При 14-дневна заболеваемост между 250 на 100 000  е възможно връщане на учениците без тестване, когато липсват тестове, Тогава обучението се обучава за 50% от паралелките при график на ротация, който трябва да е одобрен от министъра на образованието и науката”, обясни пред БНР зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова. Ако няма тестове, в клас ще се връщат приоритетно първо децата от началния етап, след това в прогимназиалния етап – 5-и, 7-и и 12-и клас, а после останалите ученици – от 8-и до 11-и клас.

С обновените насоки МОН предлагаме и ако има най-малко 50% от учениците в паралелка, които разполагат с валиден документ за преболедуване, наличие на антитела, за отрицателен резултат или ваксинация, да е възможно присъствено обучение само за тези ученици.

Тестването ще спре, когато заболеваемостта в съответната община спадне под 250 на 100 хил. Тогава всички ще се върнат в клас без тестове.

Докато не бъдат одобрени новите варианти за присъствено обучение без тест, остава очакването на доставката на такива и за големите. Гайдарова обясни, че МЗ трябва да направи обществената поръчка и след това да бъдат доставени в базата в Лозен. „Ако се осигурят тестове за изследването на всички ученици два пъти седмично, имаме логистичния подход и организация за 24 часа да реагираме, а училищата да се организират за два-три дни”, каза зам.-министърът. Тя уточни, че големите ученици ще се тестват в училищна среда, като могат и сами да го правят.

В момента почти 9000 паралелки в общините със заболеваемост над 250 на 100 хил. учат присъствено. Това са малко над 73% от всички паралелки в начален етап в страната. Те нарастват постепенно. „Все повече родители са убедени, че изследването с щадящи тестове е единственият възможен вариант към момента при високо ниво на заболеваемост”, коментира Гайдарова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...