Министерството на образованието и науката (МОН) предлага от следващата учебна година децата масово да тръгват на училище на шест години, а не на седем както е сега, съобщи заместник-министърът на
образованието Кирчо Атанасов. Той предупреди и за голям недостиг на учители по чужди езици и по информатика, предаде Дарик радио.
Атанасов обясни, че сега децата се развиват по-бързо и нямало смисъл да се задържат изкуствено да навършат седем години и тогава да тръгват на училище.
Голям проблем обаче са шестгодишните, които не знаят български език при влизане в първи клас. По данни на Министерството на образованието всяка година средно по 20 хиляди деца отпадат от училище.
Една от основните причини за това е, че те не владеят добре български. Затова Министерството е предвидило в учебната програма да влязат допълнителни четири часа български език седмично.
От МОН се сблъскват и с друг голям проблем – недостиг на около хиляда учители по чужди езици. Според Атанасов решението на проблема е следното: „Най-добрите студенти в последната година да имат
правото да преподават в училище”. По думите на заместник-министъра на образованието налице е недостиг на учители по английски, немски, френски, италиански език.
Същото е положението и с учителите по информатика. Отново около хиляда преподаватели не достигат: „Обществените икономически структури ги изсмукват като сюнгер и ги взимат на много по-високи
заплати”, завърши Атанасов.