Юридически е невъзможно Министерски съвет да обжалва свое собствено решение, независимо, че има смяна на министрите, и няма как да спре строежа на "Южен поток" в Паша дере. Това заяви в ефира на Нова телевизия вицепремиерът по управление на евросредствата Илияна Цанова.
Тя обясни, че оттук нататък има две възможности. Първата е да се обжалва предварителното изпълнение в срок от 3 дни от лица като НПО-та, общини. Втората възможност е в 14-дневен срок да се обжалва изпълнението пред Върховния административен съд отново от такива лица, но не и от самия Министерски съвет.
Припомняме, че наскоро стана ясно, че бившият регионален министър Десислава Терзиева е издала разрешение за строеж на станция и терминал на газопровода в областта Паша дере, въпреки че бившия премиер Пламен Орешарски заяви, че проектът е напълно замразен.
По отношение на европейските средства Цанова заяви, че формално само ОП "Околна среда" е спряна и от февруари няма плащания.
Натрупва се огромен дълг към строителите, заяви вицепремиерът. "Имаме спрени строителни дейности, имаме разкопани улици. Това има пряк ефект върху качеството на живот на хората", заяви тя и допълни, че има риск парите да бъдат загубени завинаги. По думите ѝ това означа, че дори да ги загубим като европейски средства, бюджетът ще ги изплати.
"Основна задача на нашето правителство е да се отдели ресурс, за да започнат разплащанията веднага и да не губим пари по оперативна програма", обясни Цанова. Именно това е била ѝ една от причините да се иска актуализация на бюджета, допълни тя. По отношение на ОП "Регионално развитие" вицепремиерът уточни, че официално са спрени две от осите.
Илияна Цанова коментира и Споразумението за партньорство, което вчера (7 август) бе одобрено от ЕК. По думите ѝ 10-е млрд. евро за България представлява всички средства от европейските структурни и инвестиционни фондове, които ще разплащаме чрез девет програми, седем от които оперативни. Те са познати, с изключение на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", обясни вицепремиерът.