Стартиралата срещу България процедура от Европейската комисия по казуса КТБ АД не е наказателна, а част от досъдебната фаза процедурата по неизпълнение на задълженията, произтичащи от членството на България в ЕС, която се прилага спрямо всички държави членки съгласно член 258 от Договора за функциониране на ЕС. Това се казва в официално изявление на финансовото министерство по повод на съобщението, че ЕК ще стартира процедура срещу страната ни за това, че все още не е стартирало изплащане на вложенията в поставената под специален надзор КТБ АД.
От министерството поясняват, че целта на процедурата е да се изясни дали България нарушава правото на ЕС и ако се установи, че нарушение има, да се определят конкретни мерки и срокове за премахване на несъответстие.
В отговор до ЕК българската страна вече е изразила готовност в случай, че нарушения бъдат констатирани, да предприеме необходимите действия за промени в законодателството.
До 15 октомври предстои българските власти да изготвят единен, координиран и съгласуван отговор на всички въпроси, които са повдигнати в писмото на ЕК. Това ще стане със взаимното съдействие между МФ, БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Ако от ЕК не са удовлетворени от становището, предстои второ писмо, което отново е част от досъдебната фаза. Едва след като българската страната отговори на това писмо, ЕК да сезира Съда на ЕС, с което стартира началото на процедурата.
В своето изявление от МФ уверяват, че се полагат всички усилия за решаване на казуса с банката.
По-рано днес от Европейската комисия съобщиха, че ще започне процедура срещу България за това, че не е започнала да изплаща влоговете в КТБ. От Брюксел посочиха като причиниа неправилното транспониране на част от Директива 94/19/ЕО, която се отнася до схемите за гарантиране на депозитите.
От ЕК посочиха, че очакват да бъде предоставен незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит.