Извънредното икономическо положение във Венецуела беше удължено в резултат на тежките икономически условия в страната, предаде ТАСС. В обръщение към населението президентът Николас Мадуро посочва, че чрез запазването на извънредното положение правителството ще може да се бори по-успешно с кризата в страната, която соред него е „изправена пред заплахи от чужбина“.
То беше въведено през януари тази година и позволява на властите да регулират „централизираните държавни покупки, да взема мерки за защита на работническата класа и да преразпределя средства в интерес на най-уязвимите слоеве от населението“. Сред мерките за справяне с кризата бяха увеличаване на цената бензина и продължаващо инфлиране на паричното предлагане. Въпреки това инфлацията в страната понастоящем е изправила централната банка пред колапс, тъй като финансовата институция вече не може да си позволи отпечатването на нови боливари поради липсата на валутни резерви.
Изключително тежката икономическа криза, в която се намира Венецуела през последните почти 2 години, вече доведе до дефицити на основни продукти и лекарствени медикаменти в страната. Лошите икономически политики на правителството доведоха до ръст на престъпността, като в петък 5000 души нападнаха отново супермаркет в търсене на хранителни продукти, въпреки че до този момент протестите на местните жители, които се оплакват и поради липсата на ток, след като в страната беше въведен режим на елекстроснабдяването, бяха основно мирни.
В средата на седмицата беше опустошен друг супермаркет:
¡VENEZUELA TIENE HAMBRE! #Video Saquean Mercado Mayorista Maracay #11May pic.twitter.com/DGRZ1bgkgI vía @venezolanodecen #CNERevocatorioYA
— El llanero (@llaneroVen) May 11, 2016