Минималният размер на отпуска по майчинство трябва да се увеличи от 14 на 20 седмици, заявиха депутатите от парламентарната комисия по правата на жените към ЕП. От комисията искат и поне две седмици платен отпуск "по бащинство".
Тези препоръки се съдържат в доклад, подкрепен от 19 членове на комисията. 13 гласуваха против, а един се въздържа, съобщават от ЕП.
Европейската комисия поиска промяна на Директива 92/85/ EEC, която третира този проблем, още през октомври 2008 година. Комисарите обаче настояват за увеличаване на размера на отпуската до минимум 18 седмици, като шест от тях задължително да се вземат след раждането на детето. Отпуск по майчинство трябва да се полага и на самоосигурените и служителите на надомна работа, настояват от ЕК.
По време на отпуската родителите трябва да получават пълната си заплата - 100% от последната месечна заплата или средната от няколко поредни месеца, допълват от комисията. Евродепутатите смятат, че право на платен отпуск задължително трябва да имат и родителите, които осиновяват деца на възраст под 12 месеца. Специфични правила пък трябва да има при някои особени случаи, като например преждевременно раждане, при деца с увреждания, за майки тийнейджърки или при раждането на деца близнаци, както и в случаите, когато времето между раждането на едно дете и следващото е по-малко от 18 месеца.
От комисията по защита правата на жените приеха и забрана за уволнение на бременни служители от началото на бременността до 6 месеца след края на майчинството. След края на отпуската на жените трябва да им бъде предложено връщането на "еквивалентна позиция", т.е. със същото заплащане, професионална категория и осигуровка, както преди излизането в отпуск.
Бременните жени не са длъжни да приемат нощни дежурства или извънредна работа десет седмици преди раждането, както и по време на кърменето, заявяват още от комисията.